QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Lokomotywa zwalnia. Dymisja szefa KNF

foto

Niemiecka gospodarka pierwszy raz od trzech lat notuje kwartalny spadek PKB. Dane z Azji osłabiają jena. Zamieszanie na linii Leszek Czarnecki szef KNF tracą wszyscy uczestnicy.


Europejska lokomotyw spowalnia

Trzeci kwartał w niemieckiej gospodarce okazał się spadkowy. PKB spadło o 0,2%. Nie można mówić jeszcze o recesji, gdyż ta formalnie zaczyna się od dwóch kwartałów spadkowych z rzędu. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce w 2013 roku. Pojedynczy spadkowy kwartał zdarzył się natomiast w 2015 roku. Analitycy spodziewali się spadku, ale symbolicznego o 0,1%. Dane spowodowały spadki euro względem dolara. Powodem była ucieczka inwestorów w region, który potencjalnie oferuje lepsze stopy zwrotów.


Dane z Azji

W nocy poznaliśmy wyniki z Japonii i Chin. PKB w kraju kwitnącej wiśni wzrosło w ciągu roku o 0,3%. Po tych danych pomimo, że trafiły one w oczekiwania analityków było widać spadki na jenie. W późniejszych godzinach poznaliśmy odczyty produkcji przemysłowej, która pozwoliła odzyskać jenowi na wartości. Spadała ona bowiem wolniej niż dotychczas oczekiwali analitycy. Najwyraźniej analitycy liczyli, że gospodarka jednak przyspieszy. Pekin opublikował z kolei dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Pierwsze wzrosła o 5,9% wobec oczekiwanych 5,7% druga z kolei o 8,6% przy oczekiwanych 9,1%.


Zamieszanie w Polsce

Ostatnie dni na rynku finansowym w Polsce to afera wokół Leszka Czarneckiego. Zaczęło się opublikowaniem jego rozmowy z byłym już prezesem KNF Markiem Chrzanowskim. Okazało się, że Panowie byli bardzo dobrze zaprzyjaźnieni jak na rozmowę nadzorcy z właścicielem banku. Padły również propozycje, które musiały spowodować, że po ich upublicznieniu KNF nie chciał już współpracować ze swoim prezesem. Wczoraj z kolei Idea Bank trafił na listę ostrzeżeń w sprawie działalności maklerskiej. Mamy zatem kolejne ogniwo uciszonej już lekko tzw. afery Getbacku. Jaki ma to wpływ na rynki? Idea Bank oraz Getin Noble Bank wyraźnie tracą na wartości. Obydwa w momencie pisania artykuły były już ponad 15% poniżej ceny otwarcia. Problemy tych banków nie naruszą stabilności polskiego systemu bankowego, ale ewentualny upadek tak dużego banku z pewnością byłby mocno zauważalny dla rynków.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - inflacja konsumencka.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

14.11.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy