QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Raport (Y)our Space - elastyczne biura

wykres

  • 69% światowych korporacji planuje zwiększenie wykorzystania formuły coworkingu i elastycznego miejsca pracy w ciągu następnych trzech lat
  • 44% uważa, że elastyczne miejsca pracy będą stanowić nawet jedną piątą wszystkich miejsc pracy w przedsiębiorstwach
  • 75% zamierza poprawić samopoczucie i produktywność pracowników poprzez sposób wykorzystania powierzchni do prowadzonej działalności

Przewiduje się zwiększenie dynamiki popytu na elastyczne miejsca pracy, ponieważ ponad dwie trzecie światowych korporacji planuje zwiększenie swoich elastycznych coworkingowych i współdzielonych miejsc pracy w ciągu następnych trzech lat, jak wynika z nowego badania Knight Frank.


Opublikowany raport Knight Frank (Y)OUR SPACE, prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli kadry zarządzającej najwyższego szczebla w 120 światowych korporacjach, które łącznie zatrudniają ponad 3,5 mln osób i zajmują szacunkowo 22 mln m kw. powierzchni biurowej, co odpowiada całej powierzchni biurowej w centralnym Londynie.


Badanie to pokazuje, że światowe korporacje zamierzają w coraz większym stopniu korzystać z elastycznych miejsc pracy, biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, które tworzą środowisko pracy bardziej sprzyjające współdziałaniu, zapewniając przy tym swobodę szybkiego zwiększania i zmniejszania skali działalności odpowiednio do warunków panujących na rynku.


Obecnie, pomimo powstania mnóstwa operatorów coworkingowych i biur serwisowanych, większość globalnych korporacji korzysta z powierzchni biurowej w tradycyjnym modelu najmu. Dwie trzecie firm ankietowanych przez Knight Frank stwierdziło, że coworkingowe, serwisowane i elastyczne powierzchnie biurowe stanowią 5% lub nawet mniejszą część ich aktualnych powierzchni biurowych. Niewielka grupa, nieprzekraczająca 7%, wskazała, że elastyczne miejsca pracy stanowią ponad jedną piątą całkowitej powierzchni biurowej zajmowanej przez te firmy.


Badanie Knight Frank pokazuje jednak, że należy spodziewać się radykalnego wzrostu udziału powierzchni elastycznych w zasobach użytkowanych przez firmy. Ponad dwie trzecie – 69% – światowych korporacji planuje zwiększenie wykorzystania formuły coworkingu, a 80% przewiduje wzrost wielkości wykorzystywanych przez nie powierzchni współdzielonych w ciągu następnych trzech lat.


Ponadto niemal połowa – 44% – stwierdziła, że elastyczne miejsca pracy będą stanowić nawet jedną piątą całej powierzchni biurowej w następnych trzech latach. Dodatkowe 16% oceniało, że w tym samym okresie aż połowa ich powierzchni biurowej na całym świecie będzie miała charakter elastycznych miejsc pracy.


Ponad połowa firm (55%) wskazała zwiększenie elastyczności jako główny czynnik tej zmiany, zaś znaczna część (11%) uznała poczucie wspólnoty powstałe między pracownikami za kluczową korzyść. Kolejne 11% stwierdziło, że podstawowym powodem postawienia na biura coworkingowe lub serwisowane zamiast bardziej tradycyjnych powierzchni biurowych jest szybsze osiągnięcie zdolności operacyjnych.


Zdecydowana większość respondentów, bo aż 75%, wskazała na wzrost indywidualnej produktywności mający związek z poprawą jakości życia i samopoczucia w następstwie przestawienia się na elastyczny i oparty na współpracy model użytkowania powierzchni biurowej, jako bardziej zgodny z dzisiejszymi formami prowadzenia działalności i stylem pracy.


Dr Lee Elliott, Global Head of Occupier Research w Knight Frank powiedział: - Badanie to pokazuje, że dekada niepewności w globalnej gospodarce zmieniła sposób postrzegania miejsca pracy przez wiele spośród największych firm świata. Krótsza perspektywa czasowa planowania działalności, wraz z pojawieniem się nowych, zwinniejszych struktur przedsiębiorstw, wywołały zapotrzebowanie na elastyczne powierzchnie, umożliwiające firmom szybkie reagowanie na zachodzące zmiany. Choć w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił gwałtowny rozwój operatorów powierzchni coworkingowych i serwisowanych, stymulowany głównie przez startupy i freelancerów, jest to tylko czubek góry lodowej i należy oczekiwać w następnych trzech latach ujawnienia się ukrytego dotychczas zapotrzebowania ze strony globalnych korporacji.


Więcej informacji w raporcie: (Y)our Space


Źródło: Knight Frank

13.11.2018


Tagi: biura elastyczne, raport


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE