QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Gwałtowne przeceny ropy naftowej

Paweł Grubiak

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej przynoszą prawdziwy nokaut strony popytowej. Cena ropy naftowej dynamicznie spada już od pięciu tygodni, a bieżący tydzień również rozpoczął się na tym rynku słabo. Notowania ropy Brent zeszły poniżej poziomu 70 USD za baryłkę, a cena ropy WTI nie przekracza już psychologicznej bariery na poziomie 60 USD za baryłkę. Dla obu gatunków ropy naftowej są to najniższe poziomy od kilku miesięcy.


Na początku bieżącego tygodnia ciosem dla cen ropy naftowej okazały się słowa amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa, który wezwał OPEC do utrzymywania produkcji ropy naftowej na niezmienionym poziomie i nieograniczania jej nawet w obliczu obecnych spadków cen. Ostatnio produkcja ropy w kartelu OPEC rzeczywiście rosła, co wynikało z nadrabiania wcześniejszych spadków wydobycia m.in. w Wenezueli czy Iranie. Jednak słowa Trumpa były odpowiedzią na słowa saudyjskiego ministra energii, Khalida al-Faliha, który zapowiedział cięcia w wydobyciu ropy przez OPEC ze względu na dążenie do zapobieżenia globalnej nadpodaży.


wykres


Ale presję na spadek cen ropy naftowej wywiera rosnąca produkcja nie tylko w państwach OPEC, ale także w innych krajach świata. Amerykański Departament Energii podał w poprzednim tygodniu, że produkcja ropy naftowej w USA wzrosła już do 11,6 mln baryłek. To historyczny rekord dla tego kraju. Departament jednak uważa, że trend wzrostu wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych się utrzyma i już w przyszłym roku produkcja przekroczy 12 mln baryłek dziennie. W tyle nie pozostaje również Rosja, która również produkuje rekordowo dużo ropy naftowej i w ostatnim czasie tę produkcję zwiększała.


We wtorek rano spadki cen ropy naftowej się zatrzymały, jednak presję ze strony sprzedających widać bardzo dobrze. A wykresach cen ropy, bariery na poziomach odpowiednio 70 USD i 60 USD za baryłkę obecnie przekształciły się ze wsparcia w techniczny opór.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.11.2018


Tagi: ropa, notowania