QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Ropa leci w dół. U Amerykanów bez zmian

foto

Amerykański odpowiednik RPP nie zmienił wczoraj stóp procentowych. Ropa straciła w ciągu miesiąca ponad 15% na wartości. KE podtrzymuje dobre prognozy dla Polski.


Amerykanie nie ruszyli stóp procentowych

FOMC czyli federalna komisja otwartego rynku nie zmieniła na wczorajszym posiedzeniu stóp procentowych. Takich zmian w USA przeważnie dokonuje się bowiem na posiedzeniach kończących kwartał. Na grudniową podwyżkę jest obecnie delikatnie ponad 75% szans. Po samej decyzji inwestorzy ponownie zaczęli kupować dolara umacniając go względem innych walut. Jest to o tyle dziwna reakcja rynków, że pomimo wspomnianej prawidłowości i tak wczoraj część analityków przepowiadało podwyżkę stóp. Skoro spodziewali się wzrostu a nie nastąpił powinni oni raczej sprzedawać dolara, ale najwyraźniej ostatnio przez słabość Europy każde dane są dobre dla dolara.


Rekordowe spadki ropy

Jeszcze na początku listopada czarne złoto przebijało poziomy 85 dolarów, a wielu analityków zastanawiało się ile nam jeszcze zostało czasu zanim zobaczymy trójcyfrowe poziomy cen. Miesiąc od tych wydarzeń baryłka ropy naftowej jest już 15 dolarów tańsza i nie wiadomo kiedy zakończą się spadki. W weekend odbędzie się posiedzenie OPEC, które najprawdopodobniej zareaguje na obecną sytuację. Pomimo obowiązujących restrykcji an Iran tak dużo ważnych państw otrzymało wyłączenia, że irańska ropa dalej trafia dużymi partiami na rynki. Spadki cen ropy nie pozostały neutralne dla walut krajów wydobywających ropę. Dobrym przykładem jest Rosja, której rubel długo opierał się spadkom, ale od początku tego tygodnia wyraźnie spada.


Komisja Europejska o polskiej gospodarce

Pomimo słabszych danych napływających z wielu stron na temat kondycji Polski specjaliści KE nie zmienili prognoz na 2019 rok. Wciąż uważają, że polska gospodarka zwolni, ale to samo dotyczy generalnie naszego regionu. Jest to dobry sygnał dla złotego na przyszłość.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - inflacja producencka,

16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

09.11.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy