QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polityka rządzi rynkiem aluminium

Paweł Grubiak

W bieżącym roku nastroje inwestorów na rynku aluminium są bardzo zróżnicowane. Jeszcze w kwietniu na wykresie tego metalu widać było dynamiczny ruch w górę, który w ciągu zaledwie kilku tygodni podniósł ceny aluminium na LME z okolic 2000 USD za tonę do ponad 2500 USD za tonę. Później jednak było już tylko gorzej, a notowania aluminium spadały, jeszcze latem docierając z powrotem w okolice 2000 USD za tonę. Pesymizm utrzymuje się także obecnie, a ceny aluminium poruszają się już w okolicach 1980-1990 USD za tonę.


W bieżącym roku presję spadkową na ceny aluminium wywołały sankcje narzucone przez Stany Zjednoczone na Rosję, w tym na spółkę Rusal i jej prezesa, Olega Deripaskę. Rusal to rosyjski gigant aluminiowy, odpowiadający za znaczną część pierwotnego popytu na aluminium, a także produkcji aluminiowych elementów używanych w przemyśle. Sankcje wpłynęły jednak przede wszystkim negatywnie na oczekiwania dotyczące popytu, co odbiło się na spadkach cen aluminium.


wykres


Również wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami nie pozostała neutralna dla cen aluminium, zwłaszcza że USA poinformowały w tym tygodniu o wprowadzeniu nowych, wyższych ceł na importowane z Chin aluminium. Stany Zjednoczone tłumaczą ten ruch polityką anty-dumpingową: amerykańskie firmy z branży aluminiowej zgłaszały wyjątkowo niskie ceny sprowadzanego z Chin surowca. USA zdecydowały się na podniesienie ceł z 96,3% do 176,2%. To mniej niż planowano wcześniej (nawet znacznie ponad 200%), jednak i tak Chińczycy podają, że jest to cios w ich eksport aluminium do USA.


Niepewność polityczna jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który odstrasza inwestorów od aluminium i podtrzymuje niskie ceny tego metalu. Dodatkowo, polityka protekcjonistyczna USA wpływa negatywnie na ceny praktycznie wszystkich metali przemysłowych, co ma przyczynę w oczekiwaniach spowolnienia wzrostu gospodarczego i związanego z nim spadku popytu na surowce. Dopóki polityka będzie rządzić rynkiem aluminium, ceny mogą pozostać pod presją podaży.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.11.2018


Tagi: aluminium, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE