QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Energetyczna projekcja NBP

wykres


Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła podstawowych stóp procentowych NBP. Wyraźna rewizja w górę ścieżki inflacji CPI w nowej projekcji (na skutek przyjęcia „bardzo konserwatywnych” założeń co do cen energii) ożywiła dyskusję na posiedzeniu RPP, ale nie zmieniła przekonania większości członków Rady o braku konieczności zmian stóp.


MRPiPS szacuje wstępnie, że stopa bezrobocia rejestrowanego ustabilizowała się w październiku na poziomie 5,7%. Oznaczałoby to niewielki wzrost odsezonowanej stopy bezrobocia. Według danych ministerstwa, tempo spadku liczby bezrobotnych wyhamowało w październiku (-12,2% r/r z -15,2% r/r), co sugeruje, że rynek pracy doszedł do bariery podażowej, a dalszy spadek (odsezonowanego) bezrobocia będzie trudny. Utrzymuje się wyraźny spadek liczby ofert pracy zgłoszonych w urzędach (-16,4% r/r vs -24% r/r), co może sugerować, że równocześnie zaczyna słabnąć popyt na pracę. Dane o ofertach są jednak poważnie zaniżone przez zmianę zasad zatrudniania Ukraińców i mogą zaniżać rzeczywistą siłę popytu na pracowników.


Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu wyhamowała do 0,8% r/r z 2,2% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m sprzedaż nie zmieniła się po wzroście o 0,3% przed miesiącem, a dane za cały 3q18 wskazują na niewielki wzrost konsumpcji. Perspektywy konsumpcji w strefie euro pozostają jednak dobre, ze względu na korzystną sytuację na rynku pracy oraz dobre nastroje konsumentów i w usługach.


Niemiecka produkcja przemysłowa za wrzesień zaskoczyła pozytywnie, rosnąc o 0,2% m/m, dzięki produkcji dóbr inwestycyjnych. Dane pokazały wyraźne odbicie produkcji samochodów (+3,8% m/m), której sierpniowy spadek był związany ze zmianami w zakresie norm emisji spalin. Dane potwierdzają jednak, że w całym 3q18 wzrost niemieckiego PKB wyraźnie wyhamował (nawet do ujemnego poziomu), ze względu na problemy branży motoryzacyjnej i osłabienie popytu zewnętrznego.


Dziś w centrum uwagi:

  • Posiedzenie FOMC nie przyniesie wg nas zmiany parametrów polityki Fed (posiedzenie bez projekcji i konferencji prasowej). Ton komunikatu wzmocni w naszej ocenie oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Uzasadnieniem dla niej są dobre dane napływające z amerykańskiej gospodarki, w szczególności z rynku pracy oraz uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych.
  • Dane o handlu zagranicznym Niemiec za wrzesień mogą potwierdzić słabość popytu zewnętrznego wbrew informacjom, które płyną z Chin, gdzie dynamika obrotów towarowych w październiku ponownie (nieoczekiwanie) przyspieszyła.
  • Inflacja CPI na Węgrzech w październiku prawdopodobnie ustabilizowała się powyżej celu, ale nie wpłynie to na zaostrzenie postawy przez ultra łagodny MNB.

Źródło: PKO Bank Polski

08.11.2018


Tagi: gospodarka, stopy procentowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...