QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Energetyczna projekcja NBP

wykres


Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła podstawowych stóp procentowych NBP. Wyraźna rewizja w górę ścieżki inflacji CPI w nowej projekcji (na skutek przyjęcia „bardzo konserwatywnych” założeń co do cen energii) ożywiła dyskusję na posiedzeniu RPP, ale nie zmieniła przekonania większości członków Rady o braku konieczności zmian stóp.


MRPiPS szacuje wstępnie, że stopa bezrobocia rejestrowanego ustabilizowała się w październiku na poziomie 5,7%. Oznaczałoby to niewielki wzrost odsezonowanej stopy bezrobocia. Według danych ministerstwa, tempo spadku liczby bezrobotnych wyhamowało w październiku (-12,2% r/r z -15,2% r/r), co sugeruje, że rynek pracy doszedł do bariery podażowej, a dalszy spadek (odsezonowanego) bezrobocia będzie trudny. Utrzymuje się wyraźny spadek liczby ofert pracy zgłoszonych w urzędach (-16,4% r/r vs -24% r/r), co może sugerować, że równocześnie zaczyna słabnąć popyt na pracę. Dane o ofertach są jednak poważnie zaniżone przez zmianę zasad zatrudniania Ukraińców i mogą zaniżać rzeczywistą siłę popytu na pracowników.


Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu wyhamowała do 0,8% r/r z 2,2% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m sprzedaż nie zmieniła się po wzroście o 0,3% przed miesiącem, a dane za cały 3q18 wskazują na niewielki wzrost konsumpcji. Perspektywy konsumpcji w strefie euro pozostają jednak dobre, ze względu na korzystną sytuację na rynku pracy oraz dobre nastroje konsumentów i w usługach.


Niemiecka produkcja przemysłowa za wrzesień zaskoczyła pozytywnie, rosnąc o 0,2% m/m, dzięki produkcji dóbr inwestycyjnych. Dane pokazały wyraźne odbicie produkcji samochodów (+3,8% m/m), której sierpniowy spadek był związany ze zmianami w zakresie norm emisji spalin. Dane potwierdzają jednak, że w całym 3q18 wzrost niemieckiego PKB wyraźnie wyhamował (nawet do ujemnego poziomu), ze względu na problemy branży motoryzacyjnej i osłabienie popytu zewnętrznego.


Dziś w centrum uwagi:

  • Posiedzenie FOMC nie przyniesie wg nas zmiany parametrów polityki Fed (posiedzenie bez projekcji i konferencji prasowej). Ton komunikatu wzmocni w naszej ocenie oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Uzasadnieniem dla niej są dobre dane napływające z amerykańskiej gospodarki, w szczególności z rynku pracy oraz uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych.
  • Dane o handlu zagranicznym Niemiec za wrzesień mogą potwierdzić słabość popytu zewnętrznego wbrew informacjom, które płyną z Chin, gdzie dynamika obrotów towarowych w październiku ponownie (nieoczekiwanie) przyspieszyła.
  • Inflacja CPI na Węgrzech w październiku prawdopodobnie ustabilizowała się powyżej celu, ale nie wpłynie to na zaostrzenie postawy przez ultra łagodny MNB.

Źródło: PKO Bank Polski

08.11.2018


Tagi: gospodarka, stopy procentowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE