QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Jak wybory do Kongresu mogą wpłynąć na rynek walutowy?

foto

6 listopada poznamy wyniki wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu. O ile historycznie nie jest to wydarzenie, które istotnie wpływało na rynki walutowe, wynik tych konkretnych wyborów może mieć stosunkowo znaczące implikacje.


Od czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 2017 roku kurs dolara amerykańskiego zależał w takim samym stopniu od działalności Rezerwy Federalnej jak i od sytuacji politycznej w kraju. Gwałtowne umocnienie USD po zwycięstwie Trumpa w wyborach w 2016 roku wynikało z oczekiwania na obniżki podatków, które prezydent USA ostatecznie zatwierdził w grudniu 2017 roku. Na początku ubiegłego roku kurs dolara amerykańskiego ważony udziałem poszczególnych krajów w handlu zagranicznym USA umocnił się do najwyższego poziomu od czternastu lat – inwestorzy oczekiwali, że bodziec fiskalny wprowadzony przez Donalda Trumpa przełoży się na szybszy wzrost PKB oraz w rezultacie na bardziej agresywne tempo podwyżek stóp procentowych FOMC. Ostatnie miesiące sugerują, że oczekiwania te zrealizowały się.


Obniżka podatków, którą wprowadzono pod koniec ubiegłego roku, przyczyniła się do tego, że wzrost PKB w ujęciu zanualizowanym w drugim kwartale 2018 roku był najwyższy od czterech lat. Również w trzecim kwartale br. dane o wzroście gospodarczym były lepsze niż zakładał konsensus – łącznie w obu wymienionych kwartałach dynamika produktu krajowego brutto była najszybsza od 2014 roku. Stabilny wzrost gospodarczy jak i dobra kondycja rynku pracy sugerują, że Rezerwa Federalna najpewniej zdecyduje się po raz kolejny podnieść stopy procentowe w grudniu bieżącego roku. Oznaczałoby to w sumie cztery podwyżki w 2018 roku, czyli ich największą od 12 lat liczbę w pełnym roku kalendarzowym.


Według zapowiedzi Trumpa, po listopadowych wyborach zaproponowana zostanie kolejna tura obniżek podatków – prezydent sugeruje m.in. obcięcie o 10% podatku dochodowego dla klasy średniej. Stąd wybory do Kongresu nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście rynku walutowego. 


W nadchodzących wyborach wymieniony zostanie cały 435-osobowy skład Izby Reprezentantów oraz 35 z 100 miejsc w Senacie. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby Kongresu. O ile nie zapowiada się, aby Republikanie mieli stracić wpływy w Senacie, istnieje rosnąca obawa, że w wyniku listopadowych wyborów przestaną mieć większość w niższej izbie Kongresu. Większość sondaży przedwyborczych daje niewielką przewagę Demokratom – ostatni sondaż YouGov sugeruje, że 43% głosów zostanie oddanych na Republikanów, czyli partię Donalda Trumpa; według tego samego sondażu Partia Demokratyczna ma otrzymać 47% wszystkich głosów. Z kolei według danych służącego do zakładania się o wyniki wydarzeń politycznych portalu PredictIt wynika, że 70% użytkowników zakłada przejęcie kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Demokratów. Natomiast jeszcze wyższe jest, obliczane w ten sposób, prawdopodobieństwo utrzymania władzy nad Senatem przez Partię Republikańską – szacowane jest ono na 90%.


Jak rezultaty wyborów mogą wpłynąć na dolara amerykańskiego?


1) Podzielony Kongres

Jest to najbardziej prawdopodobny z wyżej wymienionych rezultatów. Sytuacja, w której większość w Izbie Reprezentantów obejmują Demokraci, a Republikanie utrzymują kontrolę nad Senatem jest w dużej mierze zawarta w obecnym kursie dolara amerykańskiego, stąd waluta USA nie powinna doświadczyć żadnych istotnych wahań w bezpośrednim następstwie ogłoszenia takiego wyniku wyborów. Demokratyczna większość może nie sprzyjać propozycjom ustawodawczym Donalda Trumpa – w rezultacie proponowana przez prezydenta obniżka podatków jak i zamiar zwiększenia wydatków na infrastrukturę, które mogły potencjalnie przyczynić się do wzrostu aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. mogą nie dojść do skutku.

Reakcja: Neutralna


2) Partia Demokratyczna przejmuje kontrolę nad Kongresem

W wyborach do Senatu do obsadzenia jest tylko 35 miejsc – z czego 26 z nich należało dotychczas do senatorów Partii Demokratycznej. Stąd objęcie przez Demokratów większości w tej izbie wydaje się mało prawdopodobne. Niemniej, rezultat, w którym Demokraci wygrywają w obu izbach Kongresu naszym zdaniem mógłby wywołać wyprzedaż dolara amerykańskiego. Nie tylko plany Donalda Trumpa w zakresie zmian w polityce fiskalnej mogły by się nie powieść – w Stanach Zjednoczonych wstrzymana zostałaby najpewniej znaczna część wysiłków legislacyjnych.

Reakcja: Osłabienie dolara


3) Republikanie utrzymują większość w obu izbach Kongresu

Taki obrót spraw byłby naszym zdaniem korzystny, przynajmniej dla rynku walutowego. Z pewnością wzrośnie prawdopodobieństwo na wprowadzenie w życie reform fiskalnych proponowanych przez prezydenta Trumpa. Tak jak w ubiegłym roku, dodatkowy bodziec może pomóc w przyspieszeniu aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, doprowadzić do wyższej inflacji a zatem do potencjalnie bardziej agresywnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w 2019 roku. Najbardziej ucierpieć mogą rynki wschodzące - przy takim obrocie spraw inwestorzy prawdopodobnie oczekiwaliby kontynuacji sporów na tle handlu i polityki implementacji kolejnych opłat celnych.

Reakcja: Umocnienie dolara


Autor: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk


Źródło: Ebury Polska

06.11.2018


Tagi: waluty, notowania, dolar


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...