QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Oszczędzamy coraz więcej, jednak wciąż pozostajemy w ogonie Europy31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Polacy powiększyli swoje oszczędności o ponad 70% w ciągu ostatnich ośmiu lat. Wciąż jednak daleko nam do europejskiej czołówki. Stopa oszczędności w Polsce może w tym roku przekroczyć 2,5%, podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów jest ona niemalże cztery razy wyższa.


Ostatniego dnia października już po raz 94. obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Został on ustanowiony podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych zorganizowanej w Mediolanie w 1924 roku.


Jak wskazuje raport „InfoKREDYT: Oszczędzanie i Kredytowanie Polaków” w ostatnich latach obserwowana jest rosnąca skłonność Polaków do oszczędzania. Wynika to przede wszystkim z rosnących dochodów oraz rekordowo niskiego bezrobocia. Według prognozy OECD stopa oszczędności w Polsce może w tym roku przekroczyć 2,5%. Jak wskazuje raport opublikowany przez Związek Banków Polskich to jednak wciąż niewiele. U naszych zachodnich sąsiadów, Niemców, stopa oszczędności od wielu lat kształtuje się na poziomie około 10%. Więcej od nas oszczędzają również Czesi, którzy w ostatnim roku ze swoich wynagrodzeń odłożyli średnio 5,5%. Wzorem do naśladowania, są kraje skandynawskie, których obywatele kładą szczególnie istotny nacisk na gromadzenie dodatkowych środków. Np. w Szwecji w 2017 roku stopa oszczędności osiągnęła poziom blisko 16%. Jak wskazują dane OECD poziom naszych oszczędności per capita zwiększył się o ponad 70% w ciągu ostatnich 8 lat. Niestety jest to wciąż wartość ponad czterokrotnie niższa niż w Wielkiej Brytanii i prawie sześciokrotnie w porównaniu do Holandii.


Polacy posiadają w bankowych depozytach środki o łącznej wartości 775,8 mld zł, a stosunek kredytów do depozytów systematycznie maleje i wynosi obecnie 93 proc. Dominują oszczędności krótkoterminowe.


- Blisko 90 proc. Polaków jeśli zakłada lokatę w banku, to jest to lokata na okres nie dłuższy niż pół roku - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich. - Tylko 40 proc. Lokat zawieranych jest na okres dłuższy niż 12 miesięcy.


Oszczędzamy najchętniej na mieszkanie lub z myślą o przyszłych wydatkach na leczenie.Źródło: Marketnews24.pl

31.10.2018


Tagi: oszczędzanie, oszczędności


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...