QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Dobra koniunktura rodzi ryzyka. Słabiej w USA

foto

Polski deficyt budżetowy może okazać się wyraźnie niższy niż dotychczas zakładano. Pytanie jak to wykorzystamy. Amerykańskie dane o wzroście wynagrodzeń budzą niepokój.


Dobra koniunktura zmniejsza deficyt

Ekonomiści z zadowoleniem odnotowuje, że ze względu na ogólnie bardzo dobrą koniunkturę w Polsce deficyt finansów publicznych może spaść w okolice 1%. Jest to obiektywnie bardzo dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że znacznie mniej będziemy się zadłużać na koszt kolejnych pokoleń oraz w przypadku pogorszenia sytuacji mniejszy dług zawsze ułatwia dopinanie budżetu. To co niepokoi, to fakt, że dobry wynik budżetu może zostać nie tyle przeznaczony na zmniejszenie zadłużenia co wydany przed kolejną kampanią wyborczą. Dobrze wiemy, że łatwiej jest dać niż zabrać a w takiej sytuacji ewentualne pogorszenie koniunktury może mieć katastrofalne skutki.


Słabsze dane z USA

Wczoraj poznaliśmy niższe od oczekiwań dane na temat wzrostu dochodu Amerykanów. Rośnie on o 0,2% w ujęciu miesięcznym a nie jak uważają analitycy o 0,4%. Wydatki w dalszym ciągu wzrastają o 0,4%. Rosnące szybciej od dochodów wydatki zawsze budzi niepokój analityków. Pomimo rosnących stóp procentowych dynamika wzrostu wydatków wciąż jest dosyć wysoka co powoduje, że proces oddłużania społeczeństwa nie postępuje. Jest to o tyle groźne, że w ramach ewentualnego spowolnienia Amerykanie będą najprawdopodobniej bardziej zadłużeni niż w 2008 roku.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg CBI,

14:00 - Niemcy - inflacja konsumencka,

15:00 - USA - Conference Board.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

30.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy