QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Odreagowanie po dynamicznym wzroście cen cukru

Paweł Grubiak

W ostatnich tygodniach na rynkach towarowych nie brakowało emocji. Nerwowe ruchy inwestorów miały miejsce nie tylko na rynku ropy naftowej czy metali, lecz zwłaszcza na rynkach towarów rolnych. Tam w ostatnim czasie zawitał optymizm, który pozwolił cenom niektórych towarów na odbicie się w górę od długoterminowych minimów.


Taki wyraźny wzrost notowań miał miejsce jesienią na rynku cukru. Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych jeszcze pod koniec sierpnia sięgały zaledwie 10 centów za funt, docierając tym samym do najniższego poziomu w ostatnich latach. Od tamtej pory jednak cena cukru rośnie, a w poprzednim tygodniu dotarła ona do okolic 14 centów za funt. Bieżący tydzień przynosi na tym rynku spadkowe odreagowanie i zejście notowań poniżej poziomu 13,50 centów za funt.


wykres


Ruch, który widzieliśmy na rynku cukru w ostatnich miesiącach, był spowodowany splotem czynników, dotyczących zarówno fundamentów, jak i nastrojów inwestorów instytucjonalnych. Niskie ceny cukru latem sprawiły, że surowiec ten zaczął być przekazywany w większych ilościach nie na rynek spożywczy, lecz do produkcji etanolu. W Brazylii, która dominuje w uprawie trzciny cukrowej, ten surowiec jest często wykorzystywany w energetyce – a przy niskich cenach cukru taka alternatywa jest atrakcyjna dla rolników.


Biorąc pod uwagę możliwy spadek podaży cukru w Brazylii, wielu inwestorów instytucjonalnych zdecydowało się na zamknięcie licznych krótkich pozycji na tym rynku, wywołując efekt tzw. short covering i podsycając wzrosty cen cukru. Jednak ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie, zwłaszcza że po osiągnięciu przez notowania cukru wyższych cen, rolnicy z powrotem zaczynają być zainteresowani sprzedażą tego surowca na rynek spożywczy.


Poza tym, fundamentalna sytuacja na rynku cukru nie uzasadnia znaczących wzrostów cen tego surowca. Podaż cukru na świecie jest duża i w tym roku po raz kolejny na tym rynku ma pojawić się nadwyżka. Rosną także globalne zapasy cukru.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

30.10.2018


Tagi: cukier, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE