QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

"Drobna zmiana, a budzi tyle emocji". To nie marudni Polacy rozpętali wojnę o zmianę czasu

wykres


Lubimy przestawiać czas jesienią, bo śpimy dłużej. Nie lubimy wiosną, bo władze kradną nam godzinę słodkiego nieróbstwa. Ale mało kto wie, że to nie zbiurokratyzowana Unia wymyśliła zmianę czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Zrobili to Niemcy.


Wielu Polaków narzeka na zmianę czasu. Każdy zna kogoś, kto choć raz nie przestawił zegarka i przyszedł do pracy godzinę później albo wcześniej. Są i tacy, którzy czekają do 2-3 w nocy, by rytualnie zmienić czas na wszystkich domowych zegarach. To uciążliwa sprawa. Kiedyś zegary trzeba było przestawić ręcznie. Budzik, zegarek na ręku, wszystkie miejskie czasomierze.


Dziś nie jest łatwiej, bo do tego dochodzi zegarek na kuchence, pralce, mikrofalówce. Na dodatek wiele osób gubi się w zmianach i musi się upewniać, w którą stronę przesunąć wskazówkę. Telefony komórkowe i komputery w większości przestawiają się same. Aha – teraz musimy pamiętać o przestawieniu zegarków w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki cofamy z trzeciej na drugą – czyli śpimy dłużej.


– To fascynujące, że tak drobna, w zasadzie mało istotna, zmiana, budzi tak duże emocje. Żartobliwie mówiąc, zrozumiałbym to łatwiej, gdyby przeciw zmianie czasu protestowali Polacy. Zgodnie ze stereotypami, lubimy sobie pomarudzić, ponarzekać. Ale teraz przeciwko zmianie czasu protestują ludzie w całej Europie. To fenomen, tym bardziej, że walczą o to Niemcy, Hiszpanie czy Portugalczycy – mówi nam socjolog, Piotr Maliski.


Zimą dzień jest krótszy, zimą dłuższy – oczywiście mówimy o obecności światła słonecznego. I od dawna pojawiały się pokusy, by coś z tym zrobić. Bo zimą wstajemy, gdy jest ciemno, wracamy do domu po zmroku i słońca widzimy tyle, co kot napłakał. Wymyślono więc przestawianie zegarków, by co prawda wracać po ciemku, ale przynajmniej wstawać już po świcie. Przynajmniej tak tłumaczy się to dzieciom...


– W efekcie czas narzucony nam przez cywilizację nie jest „kompatybilny” z astronomicznymi porami dnia i nocy. Czas jest w ogóle pojęciem bardzo względnym – przecież to, którą mamy godzinę, zależy tylko i wyłącznie od tego, na co się umówimy. Po jednej stronie granicy mamy południe, po drugiej trzynastą – mówi Maliski.


Źródło: money.pl

27.10.2018


Tagi: zmiana czasu


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...