QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dodatkowy dzień wolny to 150 mln zł dodatkowych kosztów dla firm z sektora usług biznesowych

wykres


Ustawa o Święcie Narodowym, na mocy której poniedziałek, 12 listopada br. będzie dniem wolnym od pracy oznacza dla sektora nowoczesnych usług biznesowych wzrost kosztów o ok. 150 mln zł.


Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL – zwraca uwagę na negatywne skutki wejścia ustawy w życie, bez dania szansy firmom na odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie pracy w tym dniu. Według ABSL ten dodatkowy dzień wolny będzie miał negatywny wpływ na działające w Polsce centra usług biznesowych, które będą zmuszone do nieplanowanych zmian w harmonogramach pracy i poniosą z tego tytułu znaczne dodatkowe koszty.


Wiele z działających w Polsce centrów usług biznesowych świadczy usługi globalnie, klientom na całym świecie, często w systemie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego w ustawowy, dodatkowy dzień wolny pracownicy i tak muszą być obecni w biurach, by dostarczyć usługi dla klientów z zagranicy. To jednak dla pracodawcy oznacza konieczność wcześniejszego zaplanowania harmonogramu pracy, co w przypadku ustawy wprowadzającej dzień wolny z dwutygodniowym wyprzedzeniem będzie trudne, lub wręcz niemożliwe. To także konieczność wypłacenia za pracę w tym dniu dodatkowych, podwójnych wynagrodzeń. Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia w branży usług biznesowych (niemal 280 tys. osób) ABSL szacuje, że działające w Polsce centra będą musiały ponieść dodatkowe koszty w wysokości co najmniej 150 mln zł – tylko z tytułu dodatkowego dnia wolnego.


– Jesteśmy oczywiście dumni z faktu, że Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości, niewątpliwie jest to ważny powód do świętowania. Natomiast tryb wprowadzania w życie regulacji, ustanawiającej nieplanowany wcześniej dzień wolny kilkanaście dni wcześniej jest wyjątkowo niekorzystny z punktu widzenia przedsiębiorstw, w tym firm z sektora usług biznesowych, mówi Marcelina Godlewska, Członek Zarządu ABSL.


Przedstawiciele ABSL zwracają też uwagę, że nowe przepisy zostały uchwalone w pośpiechu, bez należytych konsultacji czy przedstawienia skutków wejścia w życie regulacji, co przyczynia się do wzrostu wśród firm i inwestorów poczucia niepewności w kwestiach regulacyjnych.


– Jednym z najważniejszych zadań ABSL jest promowanie atrakcyjności inwestycyjnej Polski, przekonywanie inwestorów, że warto u nas lokować centra nowoczesnych usług biznesowych. Często rozmawiamy z inwestorami i widzimy ostatnio pewną ostrożność w podejmowaniu decyzji, m.in. ze względu na obserwowaną przez nich rosnącą niepewność w obszarze regulacyjnym. Takie kwestie jak zniesienie limitu składek na ZUS czy dodatkowy, niezaplanowany wcześniej dzień wolny sprawiają, że koszty przedsiębiorstw drastycznie rosną, mówi Paweł Panczyj, Chief Development Officer w ABSL.


Źródło: ABSL

26.10.2018


Tagi: święto narodowe, dodatkowy dzień wolny, koszty


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE