QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Draghi wybrnął z patowej sytuacji

foto

Szef EBC tonował nastroje na konferencji po posiedzeniu EBC. Nie boi się o inflację a ryzyka uważa za zbilansowane. Wskaźniki PMI dla strefy euro są bliskie poziomów wskazujących na recesję. PKB dla USA za III kwartał najważniejszą publikacją.


Bez emocji w minorowych nastrojach

Tak jak można było się spodziewać wczorajsze posiedzenie EBC nie przyniosło żadnych nowych informacji. Prezes EBC niejako z konieczności wskazał na pogarszające się dane makro w strefie euro. Z pomocą by jednak nie wpaść w recesję ma być dalej prowadzona łagodna polityka monetarna mimo zakończenia programu QE z końcem roku. Prawdopodobnie oznacza to, że stopy w całym przyszłym roku pozostaną na niezmienionym poziomie a bardzo możliwe, że nawet w 2020 roku. Sytuacja w Europie rysuje się w naprawdę ciemnych barwach i nie dziwi, że prezes EBC spokojnym tonem konferencji niejako uciekał od tematów wrażliwych.


Z szacunku do rodaków omijamy ten temat

Według szefa EBC ostatnie nieznaczne spadki inflacji nie stanowią zagrożenia gdyż wzrost cen i tak jest wyższy niż na początku roku. I akurat tutaj można się zgodzić z Mario Draghim gdyż rosnące ceny ropy w ostatnim czasie w dłuższym terminie muszą wywrzeć presję na inflację. Co do zrównoważonych ryzyk dla wzrostu gospodarczego można już mieć wątpliwości. Temat Włoch, Brexit czy wojny handlowe z pewnością odbiją się na gospodarkach strefy euro. Tym bardziej, że rodacy Draghiego ani myślą uginać się przed UE.


Wspólna waluta traci… bo są na to twarde argumenty

Po wystąpieniu prezesa Draghiego euro mocno zaczęło tracić. Wydaje się jednak, że to nie była konsekwencja jego słów a raczej kontynuacja trendu spadkowego na wspólnej walucie. Po prostu inwestorzy liczyli na jakieś zaskoczenie i jastrzębi komentarz jeśli takowy się nie pojawił dalej wyprzedawali wspólną walutę. EUR/USD ruszył na południe osiągając minimum ostatnich dwóch miesięcy znacznie poniżej 1,1370. Sytuacja na głównej parze jest więc jasna i klarowna obowiązuje trend spadkowy. Z jednej strony słabość euro poparta mocnymi argumentami z drugiej strony presja na umocnienie dolara w obawie przed wyprzedażą na amerykańskich giełdach.


Ważne dane zza oceanu

Dzisiaj na rynkach kluczowa będzie publikacja PKB z USA o 13.30. Publikacja bardzo istotna, która pokaże czy w USA jest tak dobrze a w Europie aż tak źle. Lepszy odczyt jeszcze pogłębi ruch spadkowy na EUR/USD. Nieco później o 16.00 swoje wystąpienie ma prezes EBC, nie liczymy jednak na nowe fakty a raczej powtórzenie słów z wczoraj.


Autor: Krzysztof Pawlak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl


Źródło: Currency One SA

25.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...