QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Kanadyjczycy podnieśli stopy. Słabsze prognozy dla Polski

foto

Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami zmienił główną stopę procentową na 1,75%. Prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski coraz ostrożniejsze. Ceny ropy znów spadły.


Kanada podnosi stopy procentowe

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Bank Kanady podniósł stopy procentowe o 0,25%. Wynoszą one obecnie 1,75% i są o owe 0,25% wyższe niż w Polsce. Dlaczego Kanadyjczycy podnoszą stopy procentowe a my nie? Kanada sąsiaduje z USA, gdzie FED ostatnimi podwyżkami stara się zmniejszać zadłużenie w gospodarce by w razie nawrotu słabszej koniunktury uniknąć spirali zadłużenia. Z drugiej strony Europa nie wróciła jeszcze do normalności po kryzysie z 2008 roku. Pomimo tego, że stopy w USA osiągnęły już 2% w Unii są nadal ujemne. To właśnie dlatego euro jest w tak silnym odwrocie względem dolara. Jaki wpływ podwyżka miała na waluty? Po samej decyzji dolar kanadyjski umocnił się o niemal 1% względem dolara amerykańskiego. Po korekcie ruchu zakończył dzień około 0,5% umocnieniem.


Jakie prognozy dla Polski?

Jeszcze nie tak dawno spodziewano się, że nasza gospodarka będzie się rozwijać w blisko 5% tempie, które było notowane w ostatnich kwartałach. Wielu analityków zwraca jednak uwagę, że tempo to jest napędzane wydatkami socjalnymi które cały czas rosnąć nie będą. To właśnie dlatego agencje ratingowe coraz częściej prognozują na nadchodzące lata wartości z przedziału 2-2,5% jak np. ostatnie szacunki agencji S&P. Jest to raczej niska nota, ale konkurencyjna Moody’s daje 2,6%. Z drugiej strony analitycy z polskich banków wciąż są bardziej optymistyczni i dają nam 3-3,5% wzrostu. Skąd biorą się te różnice? Polskie fundamenty są stabilne, jesteśmy jednak w takiej a nie innej części świata a nasz główny partner w postaci Unii Europejskiej nie zachwyca wynikami.


Mimo wysokich cen zapasy rosną

Pomimo zwyżek cen czarnego złota w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły. Co ciekawe po samych danych, które powinny osłabiać ropę jej cena jeszcze przez dwie godziny rosła. Potem jednak przyszła pora na realizację zysków z odbicia i cena ponownie spadła. Minimum z nocy nie przebiło jednak porannego dołka dlatego wielu analityków prognozuje zmniejszenie emocji na tym rynku do końca tygodnia.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

25.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE