QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa w dół, euro w dół

foto

Ostatnie dni to wyraźna przecena ropy. Od szczytu dzieli nas już 10 dolarów za baryłkę. Indeksy koniunktury słabsze od oczekiwań w strefie euro. Szwecja nie podniesie stóp procentowych.


Rynek ropy znów w dół

Huśtawka cen ropy jest ostatnio coraz silniejsza. Na początku października trwał ruch w górę, który przekroczył przez moment 86 dolarów za baryłkę. Obecnie jest już poniżej 76 dolarów. Co spowodowało tak dużą przecenę? Inwestorzy wskazują, że wbrew pozorom zabójstwo dziennikarza w Arabii Saudyjskiej jest tutaj momentem przełomowym. To prawdopodobnie z tego powodu władze w Rijadzie nie będą mogły przeciwstawić się Amerykanom. Jeżeli Arabia Saudyjska ulegnie i zwiększy produkcję czarnego złota spodziewany wpływ zniknięcia z rynku przez sankcje Iranu nie będzie taki znaczny. W połączeniu z wojną handlową z Chinami i wolniej rosnącym popytem może się okazać, że ropy wcale nie jest za dużo. Co ciekawe pomimo spadków cen ropy na wartości zyskuje rosyjski rubel. Analitycy tłumaczą to tym, że Rosji pomaga nie tyle drożejąca co droga ropa, a ta pomimo spadków o 10 dolarów od szczytu wciąż jest droga.


Indeksy koniunktury w dół

Dzisiaj od rana poznajemy wyniki badań ankietowych na temat zamówień w przemyśle. Ankiety PMI dla Unii Europejskiej wciąż znajdują się powyżej 50 punktów, które to symbolicznie rozdziela wzrost od recesji. Analitycy spodziewali się 53 punktów, a wynik wyniósł 52,1 punktu. Powodem spadków są słabsze od oczekiwań wyniki dwóch głównych gospodarek strefy euro Niemiec i Francji. W obydwóch przypadkach wynik był gorszy o ponad 1 punkt od oczekiwań. Reakcja rynków na słabsze dane ze strefy euro była łatwa do przewidzenia. Inwestorzy przenosili swoje zainteresowanie za ocean. Umacniało to dodatkowo dolara względem euro po raz kolejny schodząc poniżej poziomu 1,15.


Szwedzkie stopy procentowe bez zmian

Bank Centralny Szwecji utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Szwedzi utrzymują podobnie jak swój główny partner handlowy, strefa euro, stawkę -0,5%. Pomimo tego udaje im się utrzymywać inflację w ryzach. Dopiero w ostatnich miesiącach nieznacznie przekroczyła ona 2%. Wzrost gospodarczy z kolei po bardzo dobrym 2016 kiedy zbliżył się do 5% nie przekracza już 3%. Inwestorzy nie byli zgodni co do decyzji. Po jej ogłoszeniu korona zaczęła wyraźnie tracić by po chwili zawrócić i finalnie się umocnić względem euro. W umocnieniu pomógł z kolei dobry odczyt przemysłowego PMI, co nałożyło się już na wspomniane słabsze dane z Europy.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

15:45 - USA - wstępne dane na temat indeksu PMI dla przemysłu,

16:00 - USA - sprzedaż nowych domów.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

24.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Znamy już najpiękniejsze obiekty architektoniczne Wrocławia oddane do użytku w 2017 roku...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

SPOTKANIA BIZNESOWE

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...