QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Chiny mniej restrykcyjne w kwestii produkcji stali

Paweł Grubiak

Ostatnie tygodnie na rynku stali odznaczały się delikatną przewagą sprzedających. Strona podażowa dominowała zresztą na rynkach wielu metali przemysłowych, a nieustanną presję na ceny wywołuje kwestia wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, której końca nie widać, mimo pewnych prób rozmów pomiędzy oboma krajami.


Chociaż konflikt dwóch potęg gospodarczych wybija się na pierwszy plan w analizie rynków metali przemysłowych, to innym czynnikiem, również istotnym dla kształtowania się ich cen, są plany większej dbałości o środowisko w Chinach. Wiążą się one głównie z ograniczaniem działalności zakładów przemysłowych, w tym kopalń i hut, w dużej mierze przyczyniających się do problemów ze smogiem w tym kraju. W tym roku ograniczenia w produkcji metali i stopów mogą być jednak mniej restrykcyjne niż rok temu.


Według najnowszych informacji, tak może być w przypadku stali. W kluczowym mieście produkującym ten stop w Chinach, Tangshan, zimowe redukcje produkcji stali prawdopodobnie wyniosą około 30-35%, co oznacza mniejsze cięcie niż rok temu, kiedy to wskaźnik ten sięgnął 42%. Na razie jednak trudno wyrokować, czy faktycznie sama produkcja okaże się w okresie zimowym mniejsza, ponieważ lokalne władze nie określiły, kiedy dokładnie mają zamiar wprowadzić ograniczenia w życie. Nawet jeśli produkcja spadnie, to nie musi przełożyć się na wyższe ceny stali, ponieważ popyt na stal w tym roku również jest mniejszy, zwłaszcza ze strony sektora samochodowego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

19.10.2018


Tagi: stal, notowania