QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Sytuacja w Chinach się komplikuje. Włosi nie ograniczają wydatków

foto

Ostatnie dni pokazują, że podstawy wzrostu Chin wcale nie są takie stabilne. Może nas czekać potężna korekta nie tylko na giełdzie. Włosi wbrew ostrzeżeniom z Unii przyjęli budżet ze zwiększonymi wydatkami.


Problemy Chin

Ostatnie doniesienia na temat potencjalnych efektów wojny handlowej powodują, że inwestorzy mniej chętnie inwestują na tamtejszej giełdzie. W rezultacie po kolejnych spadkach główny indeks przebił minimum po załamaniu z 2015 roku. Spadki na giełdach nie dotyczą tylko Chin, w odwrocie jest większość dużych giełd. Nie wszędzie jednak są tak dotkliwe. W odwrocie są nie tylko spółki technologiczne, ale i deweloperzy, którzy mają problemy ze sprzedażą mieszkań. Obraz jest mocno niepokojący z wielu powodów. Po pierwsze przez dużą ilość inwestorów indywidualnych tracących właśnie swoje oszczędności. Po drugie widać wyraźny wpływ bańki kredytowej. Fakt, że deweloperzy przeceniają wyraźnie mieszkania nie świadczy dobrze o branży. Rynek patrzy z coraz większym niepokojem na rozwój sytuacji w Państwie Środka. Jeżeli rozpocznie się paniczna wyprzedaż kryzy powinien rozlać się znacznie szerzej po świecie. Juan jest jeszcze w miarę stabilny, ale po umocnieniu z końca pierwszej połowy roku nie ma już śladu.


Włosi przyjęli budżet na 2019

Kolejny krok za nami. Rząd w Rzymie pomimo kontrowersji przyjął budżet na 2019 rok powiększając deficyt budżetowy do 2,4%. Głównym powodem jest realizacja postulatów wyborczych ruchu 5 gwiazd. Wielu analityków patrzy z niepokojem na to jak kraj, który nie ustabilizował swojej sytuacji gwałtownie zwiększa wydatki i rezygnuje z obniżek podatków. O tym, że inwestorzy nie ufają Włochom świadczy oprocentowanie 10 letnich obligacji. Jest to kwota jaką sobie każą płacić inwestorzy za zamrożenie kapitału. Waluta jest ta sama, więc ryzyko różni się tylko tym jaki rząd gwarantuje wypłacalność. Rynek tą różnice wycenia obecnie na około 3 procent rocznie.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,

15:15 - USA - produkcja przemysłowa.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

16.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy