QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wrocław zmierza w kierunku Smart City

wykres


Z roku na rok w miastach wzrasta liczba ludności, a tym samym pojawia się coraz większe spektrum potrzeb i oczekiwań. W związku z tym przed władzami, deweloperami jak i mieszkańcami ośrodków pojawiają się nowe wyzwania. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje idea „smart city”. W ewolucji miast z pomocą przychodzi rozwój technologiczny, który integrując różne dziedziny życia, ma pomóc w rozwoju miasta oraz poprawie komfortu życia i pracy. Odpowiedzi na pytania czym jest inteligentne miasto, czym powinien wyróżniać się inteligentny biurowiec oraz jak wygląda „szyta na miarę” przestrzeń do pracy, znalazły się w najnowszej publikacji Knight Frank: „Wrocław w kierunku Smart City”.


Według ekspertów Knight Frank żeby inteligentne miasto mogło rozwijać się w sposób zrównoważony, i w zgodzie z potrzebami jego mieszkańców, wyróżnia się sześć kluczowych obszarów, w których rozwiązania „smart” powinny być wdrożone. Wyodrębnia się: inteligentną mobilność (obejmuje infrastrukturę oraz transport miejski), inteligentną gospodarkę (wspiera przedsiębiorczość, rynek pracy, turystykę w sposób wydajny i zaawansowany technologicznie), inteligentne zarządzanie zasobami (kładzie nacisk na rozwiązania zgodne ze środowiskiem naturalnym), wsparcie kapitału ludzkiego (umożliwia rozwój w warunkach zróżnicowanych społecznie, z zachowaniem tolerancji i kreatywności), wysoką jakość życia (rozwój kultury, rozrywki, nauki w trosce o obecne i przyszłe pokolenia) oraz inteligentne zarządzanie miastem (kładzie nacisk na transparentność w działaniu władz czy partycypację społeczną).


Systematyczne i zrównoważone rozwijanie powyższych obszarów przyczynia się do powstania miast inteligentnych, a jednym z nich jest właśnie Wrocław. Wdrażanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, odbywa się w tym mieście wielopłaszczyznowo, obejmując m.in. edukację, ekonomię, zarządzanie, środowisko czy styl życia. O interesujących „smart” projektach, Wrocławiu jako mieście startupów można przeczytać w raporcie: „Wrocław w kierunku Smart City”, przygotowanym przez Knight Frank wspólnie z Biurem Zarządzania Projektami UM Wrocławia, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz dr inż. Waldemarem E. Grzebykiem, dyrektorem Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej na Politechnice Wrocławskiej.


- Wpływ idei smart city widoczny jest nie tylko na poziomie miast czy lokalnych społeczności, konieczny jest także rozwój inteligentnego i zrównoważonego budownictwa. Nowoczesne budynki biurowe już dziś dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami z zakresu automatyki budynkowej i technologii Internetu Rzeczy, które pozwalają elastycznie reagować w zależności od potrzeb pracowników. Mają one podnosić komfort użytkowników biur, a jednocześnie poprawiać efektywność energetyczną i obniżyć negatywny wpływ na środowisko naturalne - komentuje Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank


Budynki biurowe w dzisiejszych czasach to nie tylko nowoczesna powierzchnia, ale także przestrzeń, która dostosowana jest do potrzeb i wymagań pracowników. Duże znaczenie ma partycypacja społeczna. Biura aranżowane są na podstawie konsultacji z pracownikami, dzięki czemu przestrzenie są „skrojone na miarę”. W wyniku personalizacji środowiska pracy w wielu firmach pojawiają się dodatkowe udogodnienia, m.in. strefy networkingowe, budki telefoniczne czy kabiny akustyczne.


- Na tworzenie biura, które dostosowuje się do potrzeb pracowników, podnosząc ich komfort pracy, bardzo duży wpływ mają nowe technologie – dodaje Marta Badura, Associate Director, Strategic Consulting EMEA Knight Frank. - Coraz częściej firmy przed rearanżacją biura decydują się na przeprowadzenie procesu badawczego z wykorzystaniem sensorów i różnorodnych narzędzi analizy danych która pozwalają stwierdzić w jaki sposób i na jakim poziomie pracownicy wchodzą ze sobą w interakcje. Analiza taka pozwala określić, na przykład które departamenty powinny znajdować się w swoim sąsiedztwie. Takie rozmieszczenie zespołów wspiera główne procesy biznesowe, przepływ informacji i współpracę. Na rynku funkcjonują także firmy, które tworzą aplikacje, ułatwiające zarządzanie biurem. Z ich pomocą można m.in. zarezerwować salkę w czasie rzeczywistym czy zgłosić usterkę, która po wprowadzeniu do aplikacji trafi bezpośrednio do administratora budynku.


- Warto zauważyć, że jednym z wyznaczników inteligentnego biurowca są także ekologiczne rozwiązania. Biurowce z zielonymi certyfikatami są już standardem na rynku - stwierdza Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Property Management Compliance, Knight Frank. - Do ich budowy wykorzystuje się materiały regionalne oraz te pochodzące z recyklingu. Ma to duże znaczenie przy późniejszej certyfikacji wielokryterialnej, podczas której znaczenie mają m.in. efektywność gospodarowania wodą, jakość środowiska wewnętrznego budynku czy materiały wykorzystane do jego budowy. Dodatkowo przy projektowaniu inteligentnych biurowców znaczenia nabrała ogólnoświatowa idea biofilii, według której ludzie w naturalny sposób dążą do przebywania w otoczeniu innych organizmów żywych. W myśl tej idei w obiektach oraz w ich otoczeniu pojawia się coraz więcej zieleni. Popularne stały się zielone dachy, tarasy czy ogródki warzywne przy biurowcu.


Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank dodaje: - Bardzo istotną sprawą przy tworzeniu inteligentnych biurowców jest dążenie do tego, by stały się one częścią miasta, w naturalny sposób przenikały jego tkankę. Dlatego coraz popularniejsze stało się organizowanie różnych wydarzeń na terenie biurowców, również poza godzinami pracy biur. Dzięki temu z ich potencjału mogą korzystać nie tylko pracownicy biurowca, ale również mieszkańcy miasta.


25 września w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyła się konferencja promująca publikację, w której uczestniczyli m.in. wiceprezydent Wrocławia, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej czy przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.


Więcej informacji w opracowaniu: Wrocław w kierunku Smart City


Źródło: Knight Frank

09.10.2018


Tagi: smart city, Wrocław


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE