QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoto bez wyraźnego kierunku

Paweł Grubiak

Poprzedni tydzień dostarczył inwestorom na rynku złota dużo emocji. Notowania tego metalu spadły poniżej poziomu 1200 USD za uncję po wyraźnym umocnieniu amerykańskiego dolara, które z kolei wiązało się z ubiegłotygodniową podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jednak mimo utrzymującej się siły USD, cena złota nie wędrowała już dalej w dół, lecz po dotarciu do okolic 1185 USD za uncję zawróciła w górę. Już na początku bieżącego tygodnia notowania złota przekroczyły z powrotem poziom 1200 USD za uncję.


Presja silnego dolara utrzymuje się na rynku złota, a w czwartek znów cena kruszcu porusza się przy wspomnianej psychologicznej barierze. Wszystko przez to, że złoto nie ma również pretekstu do wyraźnych zwyżek. Obecnie nastroje na tym rynku są zróżnicowane i w miarę zrównoważone. Z jednej strony, okolice 1200 USD za uncję wspomogły popyt na złoto, ponieważ wielu inwestorów i konsumentów uznało tę cenę za atrakcyjną. Widać to było zwłaszcza po wynikach sprzedaży najpopularniejszych monet bulionowych.


wykres


Z drugiej strony, potencjał wzrostowy jest hamowany przez jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej w kwestii polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych w USA najprawdopodobniej nie kończy cyklu podwyżek: jeszcze w tym roku ma mieć miejsce czwarta podwyżka, a w przyszłym roku stopy mogą być podniesione trzy razy. Taki scenariusz potwierdzają optymistyczne wypowiedzi członków Fed: kilkoro z nich miało publiczne wystąpienia, w których przedstawili oni spójny obraz stabilnego rozwoju amerykańskiej gospodarki. To pokazało inwestorom, że nie zanosi się na zmianę nastawienia Fed, nawet mimo obaw dotyczących wpływu wojny handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin na globalną gospodarkę.


Dla inwestorów na rynku złota oznacza to, że cenom kruszcu nadal brakuje wyraźnego kierunku. Jest duża szansa, że konsolidacja w okolicach 1200 USD za uncję będzie trwała jeszcze przez jakiś czas, a do wyrwania się z niej cen złota potrzebny będzie silniejszy impuls.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

03.10.2018


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE