QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoty na łasce włoskich populistów

foto

Polska waluta w ostatnim czasie reaguje na zmiany postrzegania ryzyka na południu Europy. Oprócz monitorowania sytuacji we Włoszech warto dziś zwrócić uwagę również na konferencję prasową po spotkaniu RPP oraz dane makroekonomiczne z globalnych gospodarek.


Wczorajszy dzień – w szczególności jego pierwsza część – charakteryzował się wzrostem ryzyka na rynku, co przełożyło się na wzmocnienie walut uznawanych za bezpieczne, na czele z dolarem amerykańskim i frankiem szwajcarskim oraz umiarkowaną wyprzedażą tych, uznawanych za bardziej ryzykowne. W konsekwencji kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od końcówki sierpnia, a para EUR/PLN powróciła w okolice poziomu 4,30.


Bezpośrednią przyczyną niekorzystnych dla złotego zmian były starcia słowne włoskich populistów z oficjelami UE wokół propozycji budżetu Włoch zakładającego dość wysoki – jak na kraj z drugim najwyższym poziomem długu do PKB w strefie euro – deficyt rzędu 2,4% rocznie w kolejnych trzech latach. Ze strony włoskiej słychać było głosy o tym, że kraj radziłby sobie lepiej bez euro oraz iż negatywna retoryka UE negatywnie wpływa na postrzeganie inwestorów i przyczynia się do wzrostów kosztów obsługi włoskiego zadłużenia. Większe postrzegane ryzyko bowiem przełożyło się na wzrost rentowności włoskich obligacji – wczoraj wspomniane rentowności 10-letnich papierów dłużnych wzrosły do najwyższego poziomu od 2014 r.


Dziś rano sytuacja uległa pewnej poprawie, a na rynek na pewien czas powrócił spokój, po tym, jak włoski dziennik „Corriere dela Serra” zasugerował, że włoski deficyt zgodnie z projektem budżetu ma zostać obniżany z poziomu 2,4% w 2019, poprzez 2,2% w 2020, do 2% w 2021 r. Ostatecznie jednak uspokojenie nie trwało długo – rentowności włoskich papierów dłużnych, w momencie pisania, ponownie rosną, a złoty i euro osłabiają się.


Oprócz sytuacji we Włoszech, w kontekście złotego warto wspomnieć również o dzisiejszym spotkaniu RPP. Oczywiście, nikt nie spodziewa się zmiany stóp procentowych ani dziś ani w kolejnych miesiącach, jednak niemniej, warto będzie obserwować konferencję prasową po spotkaniu Rady – co bardziej interesujące komentarze prezesa NBP i członków RPP w przeszłości wielokrotnie wpływały na kurs polskiej waluty.


Spojrzenie na główne waluty


EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,28-4,30. Wczorajsze dane o inflacji PPI w strefie euro pokazały, że dynamika cen producentów w sierpniu wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym wobec (zrewidowanego w górę) odczytu na poziomie 4,3% zanotowanego miesiąc wcześniej. Informacje nie miały jednak większego wpływu na handel – inwestorzy obecnie skupiają się na kwestii tarć UE z Włochami i nie przywiązują większej wagi do danych makroekonomicznych. Dzisiejsza rewizja indeksów PMI dla sektora usług strefy euro we wrześniu i nowe dane o sprzedaży detalicznej również przeszły bez echa, oba odczyty były zbliżone do oczekiwań.


GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,81-4,84. Brytyjskiej walucie cały czas nie sprzyjają obawy dotyczące negocjacji ws. Brexitu. Wczoraj funtowi szkodziła również siła dolara amerykańskiego, nie pomagały również słabsze dane. Wczorajszy odczyt PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego pokazał spadek z poziomu 52,9 w sierpniu do 52,1 we wrześniu, podczas gdy konsensus oczekiwał, że wskaźnik znajdzie się na poziomie zbliżonym do tego z poprzedniego miesiąca. Dzisiejsze, dużo istotniejsze dane o aktywności w sektorze usług były z kolei niemal w pełni zgodny z oczekiwaniami, indeks we wrześniu znalazł się na poziomie 53,9 i nie odbiegał istotnie od odczytów z ostatnich miesięcy.


USD

Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,5%, wahając się w widełkach 3,70-3,73. Wczorajszy dzień nie obfitował w istotne informacje z USA, inwestorzy skupiali się raczej na wszelkich wieściach napływających z Włoch. Warto wspomnieć jedynie o wczorajszym przemówieniu prezesa Rezerwy Federalnej, w którym Jerome Powell pozytywnie wypowiadał się w kwestii perspektyw amerykańskiej gospodarki, zastanawiając się jednak, czy – zgodnie z sugestią reportera – perspektywy mogą być „zbyt dobre, żeby były prawdziwe”.


Dzisiaj będziemy mieć serię danych z USA. Poznamy zarówno dane ADP z amerykańskiego rynku pracy, jak i odpowiadające odczytom z Europy wskaźniki aktywności amerykańskiego sektora usług we wrześniu. W międzyczasie przemawiać będą członkowie FOMC: Thomas Barkin, Lael Brainard i Loretta Mester.


Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska


Źródło: Ebury Polska

03.10.2018


Tagi: waluty, notowania, złoty, pln


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE