QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

RPP bez zmian? Ceny w Turcji wystrzeliły

foto

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno zmienić stóp procentowych. Włosi idą powoli na ustępstwa w sprawie polityki budżetowej. Turecka inflacja wśród 10 najwyższych na świecie.


Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja w sprawie stóp procentowych zdaniem niemal wszystkich analityków powinna okazać się formalnością. Są oni zgodni, że stopy nie zmienią się, nie tylko na dzisiejszym spotkaniu ale również na kilku kolejnych. Inflacja wciąż pozostaje poniżej celu inflacyjnego co powoduje, że nie ma presji na zwiększanie kosztu pieniądza. Taki ruch mógłby zdusić bardzo dobry wzrost gospodarczy. Wiele osób wskazuje, że stopy zaczną rosnąć dopiero gdy podobny ruch rozpoczną w Unii Europejskiej. Z kolei patrząc na beztroskę budżetową Włochów dzień kiedy to się zacznie znów się oddala.


Włosi niby uginają się pod naciskiem Unii

Rząd w Rzymie po krytyce spowodowanej podwyższeniem deficytu budżetowego na 2019 rok trzykrotnie zobowiązał się na lata 2020 i 2021 obniżyć go. Zmiana ma wynieść odpowiednio 0,2% i 0,4%. W rezultacie zamiast jak wcześniej niecałego procenta zobaczymy odpowiednio 2,2% i 2,0%. Nawet jeżeli politycy odnotowują to jako sukces inwestorzy wiedzą swoje. Miernikiem ich zaufania jest koszt na jaki pożyczają Włochom kapitał. Na początku tygodnia okazało się, że jest to już droższe niż w przypadku Polski pomimo niższych stóp procentowych. W ciagu tygodnia zresztą koszt ten wzrósł o 0,5%. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to biorąc pod uwagę zadłużenie Włoch na ponad 130% PKB łatwo można oszacować ile dodatkowo będzie ich kosztować obsługa długu.


Turcja znów straszy

Po tym jak lira turecka gwałtownie straciła na wartości stało się to czego spodziewała się większość analityków. Gwałtownie w górę skoczyła inflacja. Powód jest prosty. Słaba waluta, to drogie towary importowane i wsparcie dla eksportu. W rezultacie wielu przedsiębiorców podniosło ceny na rynek krajowy mogąc korzystnie sprzedać za granicę. Wzrost cen wynosi już niemal 25% w skali roku. Jest to 8 najgorszy wynik na świecie, co nie brzmi tak źle, jak nie spojrzy się jakie państwa są powyżej. W rezultacie tych danych doszło zresztą do dalszego osłabienia liry.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:15 - USA - raport ADP na temat zatrudnienia,

16:00 - Polska - konferencja po posiedzeniu RPP.

Do tego warto zwrócić uwagę, że dzisiaj Rumunia również zadecyduje o zmianie stóp procentowych.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

03.10.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy