QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ceny ropy naftowej na tegorocznych maksimach

Paweł Grubiak

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł znaczące zwyżki cen. W tym tygodniu optymizm nie opuszcza inwestorów na rynku tego surowca, a dynamika zwyżek nawet przyspieszyła. Notowania ropy Brent już w poprzednim tygodniu wybiły się na nowe tegoroczne szczyty, a obecnie poruszają się w okolicach 85 USD za baryłkę, czyli na najwyższym poziomie od czterech lat. Strona popytowa na rynku ropy WTI dotychczas była mniej aktywna niż na rynku ropy Brent, ale zaczęła nadrabiać zaległości i wczoraj dotarła do okolic tegorocznych szczytów, czyli do poziomów przekraczających 75 USD za baryłkę.


wykres


Dużo optymizmu na rynku ropy naftowej wywołał deal zachowujący porozumienie NAFTA, obejmujące wzajemne relacje handlowe Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. Deal był ważny między innymi dlatego, że Kanada i USA współpracują ze sobą w znaczącym stopniu na rynku ropy naftowej: USA, mimo rosnącej wewnętrznej produkcji ropy, nadal importuje duże ilości surowca z Kanady. Informacje te dają nadzieję, że relacje handlowe pozostaną dobre.


Tymczasem relacje handlowe USA i Iranu obecnie już praktycznie nie istnieją za sprawą sankcji narzuconych na Iran przez USA w tym roku (ponownie). Sojusznicy Stanów Zjednoczonych mają czas na dopasowanie się do sankcji do 4 listopada. Wiele państw już do tej pory znacząco obniżyło import irańskiej ropy naftowej, ale niektóre kraje otwarcie mówią o tym, że potrzebują przynajmniej częściowego wyłączenia z sankcji, ponieważ nie są w stanie całkowicie zrezygnować z irańskiego surowca.


Na razie Rosja i Arabia Saudyjska zaprzeczyły planom zwiększania produkcji ropy w celu uzupełnienia luki po Iranie. Pojawiły się także wątpliwości, czy kraje te faktycznie są w stanie na tyle znacząco zwiększyć wydobycie. To wywołało spekulacje o możliwości dotarcia notowań ropy naftowej nawet do poziomu 100 USD za baryłkę. Tak wysokie poziomy cen ropy mogą jednak negatywnie wpływać na popyt na ten surowiec.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

02.10.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE