QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Czy ten awans Polski przyniesie korzyściPolska to pierwszy kraj od niemal dekady, który awansował do rynków rozwiniętych, to również pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej. 24 września 2018 r. globalna agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z Emerging Markets do Developed Markets. Co z tego praktycznie wynikạ?


Dzięki awansowi Polska znalazła się w grupie 25-ciu najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia.


- Jednak przez OECD już od wielu lat jesteśmy zaliczani do krajów rozwiniętych, czyli ten awans ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Dla inwestorów ze świata jest to zmiana "koszyka", bo inwestycje w kraje wschodzące były bardziej ryzykowne, choć z nadziejami na większe zyski.


Dopiero w dłuższej, kilkuletniej perspektywie ten awans może przynosić korzyści. Dla GPW i dla całej gospodarki.Źródło: Marketnews24.pl

01.10.2018


Tagi: FTSE Russell, Emerging Markets, Developed Markets