QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Czy inwestycja w wynajem krótkoterminowy się opłaca?

wykres


Wraz z rosnącą tendencją wśród turystów wakacyjnych oraz biznesowych w Polsce i na całym świecie do poszukiwania noclegów poza hotelami, nieustannie wzrasta również zainteresowanie inwestycjami w wynajem krótkoterminowy wśród przedsiębiorców i osób prywatnych. Możliwości jest wiele, jednak jak wybrać miejsce, które najszybciej przyniesie zwrot z inwestycji? Od nadmorskich kurortów przez największe polskie miasta po Warszawę i inne stolice europejskie, HomeToGo analizuje i przedstawia najbardziej oraz najmniej atrakcyjne lokalizacje do inwestowania w nieruchomości.


Barometr Rynku Nieruchomości


W celu ustalenia rankingu wzięto pod uwagę czynniki, takie jak: cena zakupu za metr kwadratowy, cena najmu za metr kwadratowy, oraz średni metraż obiektów oferowanych pod wynajem krótkoterminowy. Na tej podstawie HomeToGo przygotowało rankingi polskich miast oraz europejskich stolic uszeregowane według czasu potrzebnego, aby uzyskać zwrot z inwestycji.


W największych miastach nadal najdrożej

Na podstawie zgromadzonych danych dotyczących transakcji kupna-sprzedaży oraz kosztów najmu, najdłużej na zwrot z inwestycji trzeba czekać w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Ogromny wpływ mają na to najwyższe koszty zakupu metra kwadratowego nieruchomości w największych miastach. W stolicy zwrotu z inwestycji w wynajem krótkoterminowym można oczekiwać po 2027 dniach, czyli po około 5 latach i 6 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w Warszawie, jak i pozostałych wymienionych miastach, zapotrzebowanie na wynajem krótkoterminowy nie ulega szczególnym wahaniom sezonowym, w związku z tym właściciele domów i apartamentów wakacyjnych mogą tu liczyć na rezerwacje przez okrągły rok.


wykres


Wakacyjne kurorty z szybkim zwrotem z inwestycji

Najszybszym zwrotem z inwestycji charakteryzuje się Krynica Morska, Karpacz, Jurata, Solina i Szklarska Poręba. Przy założeniu, że nieruchomości będą wynajmowane przez 365 dni w roku, zainwestowane pieniądze zwrócą się po mniej niż roku i 5 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w nadmorskich, jak i górskich kurortach, rezerwacje mogą mieć charakter sezonowy, a wynajem przez cały rok może być utrudniony, w związku czym okres oczekiwania na zwrot z inwestycji może być stosunkowo dłuższy, niż w dużych miastach, gdzie zmiany wolumenu rezerwacji nie są narażone na sezonowość.


wykres


Inwestycje w nieruchomości w Europie, a regulacja rynku wynajmu krótkoterminowego

Zwrot z inwestycji nawet po dodatkowych 40 latach!

W związku z tym, że w Polsce coraz częściej mówi się o planach uregulowania rynku wynajmu krótkoterminowego, HomeToGo przyjrzało się Europejskim stolicom, w którym obowiązują przepisy określające liczbę dni w roku, gdy wynajem jest dozwolony. Poniższe zestawienie pokazuje, jaki wpływ ma wprowadzenie regulacji na osiągnięcie zwrotu z inwestycji.


Wśród stolic, w których obowiązują regulacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego najkrócej na zwrot z inwestycji czeka się w Atenach - około 15 lat. Co ciekawe, jeśli rynek nie zostałby uregulowany, próg rentowności zostałby przekroczony już po niecałych 4 latach, czyli szybciej niż w Warszawie. W Amsterdamie i Dublinie regulacje ograniczają wynajem krótkoterminowy do jedynie 60 dni w roku, co sprawia, że na zwrot z inwestycji właściciele nieruchomości muszą czekać dodatkowe 30 lat. Londyn natomiast bije wszelkie rekordy. Zakup nieruchomości jest tu najdroższy - za metr kwadratowy płaci się tu przeciętnie 64.405 zł, a na zwrot z inwestycji nie uwzględniając legislacji czekałoby się najdłużej, bo ponad 15 lat. Biorąc jednak pod uwagę przepisy ograniczające wynajem krótkoterminowy do 90 dni zwrot z inwestycji wydłuża się o dodatkowe 47 lat, sprawiając, że inwestycja zwróci się dopiero po ponad 62 latach!Więcej informacji w raporcie HomeToGo: Barometr Rynku Nieruchomości


wykres


Źródło: HomeToGo

26.09.2018


Tagi: wynajem krótkoterminowy, apartament, inwestycja, zysk


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...