QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Supermoce Polaków

wykres


Polak potrafi – to stwierdzenie często pada w sytuacjach, w których albo podziwiamy czyjeś spektakularne osiągnięcia i zaradność, albo – wręcz przeciwnie – chcemy podkreślić, że ktoś kombinuje i szuka drogi na skróty, zamiast rzetelnie wykonać zadanie. A co tak naprawdę potrafią Polacy? W czym są mocni, co jest ich wyróżniającą umiejętnością? Czy faktycznie są zaradni?I co myślą o swoich talentach?


Z badania „Supermoce Polaków”* przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK wynika, że prawie 80% naszych rodaków uważa, że jesteśmy pracowici i zaradni. Ta cecha widoczna jest w różnych dziedzinach życia. Niemal 90% z nas potrafi samodzielnie zorganizować ważne uroczystości, np. wesele czy chrzciny. Umiemy też sami – bez biura podróży – zaplanować wakacyjny wyjazd (88%). Bywamy również bohaterami we własnym domu – 82% badanych twierdzi, że potrafimy sami wyremontować mieszkanie. W polskich domach znajdziemy też niejedną złotą rączkę, bo niestraszne są nam drobne naprawy domowych sprzętów (88%). Co ciekawe, aż 92% Polaków uważa, że umiemy przygotować pyszne przetwory i domowe nalewki. To jednak nie wszystko, bo istotna jest dla nas również typowo polska gościnność – to właśnie dla niespodziewanych gości z niczego wyczarowujemy na poczekaniu smaczne przekąski (twierdzi tak 86%).


Odchodząc trochę od tematyki domowej, uważamy się za naród, który chętnie pomaga potrzebującym. Najczęściej robimy to, wspierając różnego rodzaju społeczne akcje charytatywne. Pomagamy także rodzicom i bliskim osobom starszym (odpowiednio 90 i 81%). A co z typowo szkolnymi lub teoretycznymi umiejętnościami? Tylko 40% badanych twierdzi, że znamy języki obce. Trochę lepiej wygląda to w grupie młodych Polaków, gdzie o znajomości języków obcych wspomina prawie połowa respondentów w wieku 18-34 lata (48%). O chęci dokształcania się (studia podyplomowe, kursy itp.) mówi natomiast 66% pytanych.


- Wyniki badania pokazują, że faktycznie jesteśmy zaradni, a nasze zdolności przydają się w codziennym życiu – mówi Karolina Duniec z Grupy KRUK. – W kwestii pieniędzy jest jednak inaczej. Często nie potrafimy nimi zarządzać, pomnażać ich i oszczędzać. Jednym słowem, brakuje nam finansowych supermocy.


Z planowaniem wydatków, w przeciwieństwie do wakacji czy wesela, jesteśmy trochę na bakier – systematycznie swój domowy budżet prowadzi połowa z nas. Natomiast jedynie co trzeci Polak wie, jak odkładać na emeryturę (26%) i jak inwestować pieniądze (30%). Gorzej sytuacja wyglądaw przypadku kredytów i umów finansowych – tylko 25% przyznaje, że rozumie umowy bankowe czy telekomunikacyjne, a 20% potrafi policzyć RRSO. Zaledwie co trzeci badany (28%), gdy już popadniew długi i tarapaty finansowe, dzieli się swoimi zmartwieniami z bliskimi. Zwierzenie się ze swoich problemów komuś zaufanemu da nie tylko ogromne uczucie ulgi, ale może również stać się źródłem motywacji do działania.


- Wsparcie bliskiej osoby jest bardzo ważne. Dobre słowo, a czasami propozycja wsparcia pozwoli wytrwać w postanowieniu spłaty swoich zaległych zobowiązań. Należy pamiętać, że zadłużenie nie jest problemem bez wyjścia – komentuje Karolina Duniec. – Ważne, by nie siedzieć z założonymi rękami. Podjęcie działań i przygotowanie planu oszczędzania to prosty i sprawdzony sposób na życie bez długów. Najważniejszym, pierwszym krokiem jest kontakt z wierzycielem i ustalenie szczegółów związanych ze spłatą swojego długu.


Na szczęście część zagadnień finansowych nie jest nam obca. Świetnie radzimy sobie podczas zakupów - 87% badanych przyznaje, że potrafi korzystać z okazji i przecen, z drugiej jednak strony tylko połowa umie kontrolować wydatki i radzi sobie, gdy pojawiają się nieplanowane koszty. 3/4 respondentów przyznaje, że płaci swoje rachunki w terminie, a 64% wie, jak odłożyć pieniądze na konkretny cel(np. remont lub wakacje). Naszą wiedzę finansową staramy się przekazać dzieciom – 57% z nas pokazuje im, co mogą zrobić ze swoim kieszonkowym, ale już trochę mniej, bo 49%, uczy swoje pociechy oszczędzania.


Źródło: KRUK S.A.

24.09.2018


Tagi: Polacy, ludzie, cechy, finanse


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO