QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Co z dolarem?. Europa zwalnia

foto

Wojna handlowa ciąży dolarowi pomimo dobrych danych z rynku pracy. Indeksy koniunktury w Europie spowalniają. Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie o 9% w skali roku.


Odwrót od dolara?

Wczoraj byliśmy świadkami odwrotu inwestorów od dolara. Powodem zdaniem analityków jest wojna handlowa. Zasięg ostatnich sankcji jest już tak duży, że może wpłynąć na wyniki gospodarcze USA. Ruch spadkowy osłabił dolara względem euro o 1 centa wczoraj. Został on zatrzymany przez lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 201 tysięcy wobec oczekiwanych 210 tysięcy. Obecna słabość dolara jest mocno zastanawiająca biorąc pod uwagę, że w najbliższą środę najprawdopodobniej dojdzie do podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową oceniają szansę tego wydarzenia na niemal 95%.


Koniunktura w Europie spowalnia

Poznaliśmy wyniki indeksów PMI dla przemysłu. Łączny odczyt dla strefy euro wyniósł 53,3 punktu. Z jednej strony to powyżej granicy 50 pkt symbolicznie oddzielającą oczekiwanie rozwoju od oczekiwania recesji. Z drugiej strony analitycy spodziewali się 54,4 punktu. Oznacza to, że nastroje nie są aż tak dobre jak sądzono. Największy wpływ na łączny wynik miały Niemcy i Francja. Szczególnie nasz zachodni sąsiad, jak największa gospodarka z wynikiem niemal 2 punktów poniżej oczekiwań ciągnął w dół łączny indeks.


Sprzedaż detaliczna wciąż w górę

O 10:00 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce. W ciągu roku wzrosła ona o imponujące 9%. Z jednej strony jest to zasługą dobrej koniunktury. Z drugiej strony rząd wykorzystuje dobrą sytuację do większych transferów socjalnych do społeczeństwa, które przekładają się głównie na konsumpcję a tym samym sprzedaż. Jak zareagował złoty? Dane zderzyły się w czasie z indeksami PMI w Europie. W rezultacie dobre dane z Polski zostały przykryte przez słabsze perspektywy gospodarcze naszych głównych partnerów handlowych.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

21.09.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...