QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Cena soi z powrotem w tegorocznym dołku

Paweł Grubiak

Bieżący rok na rynkach towarów rolnych jest emocjonujący. W przypadku większości z nich, w ostatnich miesiącach zdecydowanie przeważała strona podażowa. Była ona (i nadal jest) szczególnie aktywna na rynku soi, gdzie istotny wpływ na kształtowanie się cen miały wydarzenia polityczne.


Chociaż jeszcze na początku czerwca notowania amerykańskich kontraktów na soję poruszały się w okolicach 10 USD za buszel, to właśnie czerwiec przyniósł najbardziej dotkliwe spadki cen tego surowca. Już w połowie lipca cena soi w USA niewiele przekraczała poziom 8 USD za buszel. Późniejsze próby odbicia okazały się nietrwałe: obecnie cena soi z powrotem porusza się blisko tegorocznych minimów.


Największym ciosem dla notowań soi była, i wciąż pozostaje, wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Kluczowe znaczenie na tym rynku miało wprowadzenie wysokich ceł na import amerykańskiej soi do Chin, co przyczyniło się do znaczącego zmniejszenia wymiany handlowej tym surowcem. Uderzyło to w ceny soi w USA, ponieważ Stany Zjednoczone są największym eksporterem tego surowca, natomiast Chiny są dominującym importerem soi na świecie. Po narzuceniu wysokich ceł, chińscy importerzy zaczęli chętniej zaopatrywać się w soję z Brazylii.


Temat wojny handlowej USA i Chin przewija się przez rynki surowcowe, w tym rynek soi, od paru miesięcy. Niewiele wskazuje na to, aby ta kwestia została szybko rozwiązana, zwłaszcza że w poniedziałek Stany Zjednoczone narzuciły nowe cła, tym razem dotyczące importu dóbr z Chin o wartości około 200 miliardów dolarów. Chociaż tym razem cła nie uderzyły bezpośrednio w rynek soi, to i tak negatywnie wpłynęły na ceny surowca, ponieważ oznaczają one, że cła dotyczące soi mogą się utrzymać na dłużej, pociągając za sobą niższy popyt na amerykańską soję ze strony Chin. W tym sezonie, jest to dla amerykańskich farmerów wyjątkowo duży cios, ponieważ produkcja soi w Stanach Zjednoczonych jest wyjątkowo duża, a obfitość surowca wywiera dodatkową presję na niskie ceny.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

18.09.2018


Tagi: soja, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE