QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - II kwartał 2018 roku

wykres


Według raportu firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu w I połowie 2018 roku” na wrocławskim rynku biurowym trwa niespotykana wcześniej hossa.


Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - II kwartał 2018 roku


W połowie 2018 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 1,01 miliona mkw., co oznacza wzrost aż o 16% w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. Tylko w okresie od stycznia do czerwca br. wrocławski rynek wzbogacił się o 8 nowych obiektów biurowych o łącznej powierzchni 104 000 mkw. Największy z nich to oddany w II kwartale Sagittarius (24 900 mkw., Echo Investment). Dalej plasują się biurowiec BZ WBK (17 000 mkw., BZ WBK) i West Link (13 900 mkw., Echo Investment).


Wolumen transakcji najmu w II kwartale wyniósł 36 000 mkw, co wraz z I kwartałem daje 60 000 mkw. Współczynnik nowych umów wyniósł 80% i należy do najwyższych w kraju, co świadczy o szybkim tempie rozwoju wrocławskiego rynku. Największe umowy we Wrocławiu obejmowały: bank BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska), który zajął budynek na własne potrzeby (17 000 mkw.), oraz bank Santander Consumer Bank S.A. (10 000 mkw. w Business Garden I). W sumie transakcje grupy Santander stanowiły prawie połowę całego wolumenu. Znaczące było też wynajęcie 4700 mkw. (poufny najemca) w biurowcu Nowy Targ i oddanie do użytku budynku Eltron HQ, w którym firma Eltron zyskała 4100 mkw. własnej powierzchni biurowej.


- Wrocław odgrywa kluczową rolę na mapie centrów BPO/SSC/R&D/IT. Najemcy szukają powierzchni w budynkach istniejących lub będących na zaawansowanym etapie realizacji. Mimo że mamy obecnie do czynienia z rynkiem najemcy, podaż odpowiedniej i dostępnej do wynajęcia od zaraz powierzchni biurowej jest niewystarczająca. Znacznie większe możliwości wyboru mają najemcy, którzy mogą zaczekać z przeprowadzką lub otwarciem nowego biura do 2019 roku, kiedy na rynek wejdą nowe projekty biurowe dysponujące dużą ilością niewynajętej jeszcze powierzchni – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Absorbcja w I półroczu 2018 roku wyniosła aż 91 000 mkw., co oznacza wzrost o 65% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, do czego w największym stopniu przyczyniła się duża aktywność grupy Santander. Stopa pustostanów na koniec drugiego kwartału wyniosła 9,7% (1,3 p.p. więcej niż przed rokiem i 0,4 p.p. więcej niż średnia z ostatnich 3 lat).


Czynsze wywoławcze pozostały na stosunkowo stabilnym poziomie w drugim kwartale 2018 roku. Wynoszą 13-16 euro/mkw./miesiąc (mediana 14,5) w budynkach klasy A w centrum Wrocławia oraz 12-14,5 euro/mkw./miesiąc w pozostałych lokalizacjach.


Więcej informacji w raporcie:

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - II kwartał 2018 roku


Źródło: Cresa Polska

14.09.2018


Tagi: wrocławski rynek biurowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE