QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Draghi widzi siłę europejskiej gospodarki

wykres


EBC nie zmienił głównych stóp procentowych (refinansowa: 0,00%, stopa kredytu w EBC: 0,25%, depozytowa: -0,40%), zgodnie z oczekiwaniami. EBC zakomunikował, że ograniczy skup aktywów do 15 mld EUR miesięcznie od paź. i oczekuje zakończenia QE z końcem roku (pod warunkiem realizacji scenariusza inflacyjnego). Powtórzono, że stopy proc. pozostaną bez zmian przynajmniej do końca lata 2019. Pomimo końca QE środki z zapadających papierów wart będą reinwestowane według klucza kapitałowego EBC. Innych związanych z nimi szczegółów nie dyskutowano.


W komunikacie po posiedzeniu EBC zwrócił uwagę na rosnące ryzyko związane z: rozwijającym się protekcjonizmem, wrażliwością gospodarek wschodzących i zmiennością na rynkach finansowych. Niemniej bank zdecydował się pozostawić sformułowanie o zrównoważonym bilansie czynników ryzyka. Jak tłumaczył M.Drgahi wynikało to w szczególności z siły europejskiej gosp., w szczególności rynku pracy, który będzie wspierał konsumpcję. Zwrócił również uwagę na inwestycje, które stanowią o sile popytu wewnętrznego. Jego zdaniem ryzyko w górę płynie natomiast ze strony polityki fiskalnej. W komunikacie zaznaczono, że dane napływające z gosp. potwierdzają dotychczasową ocenę banku w zakresie stanu koniunktury.


W zw. z silnym popytem wewn., pomimo dostrzeganego osłabienia popytu zewnętrznego rewizje projekcji PKB były bardzo nieznaczne: do 2,0% (z 2,1%) w 2018 i do 1,8% (z 1,9%) w 2019. Draghi zaznaczył jednak, że projekcje uwzględniają tylko dotychczas wprowadzone ograniczenia handlu. Projekcje inflacji pozostały niezmienione (1,7% w latach 2018-2020). Zwrócono uwagę na rosnącą presję kosztową i spadek niepewności co do prognoz inflacji.


Zakładamy, że EBC wstrzyma się ze zmianami swojego nastawienia do przyszłego roku. Jednocześnie, uważamy, że podwyżki stóp są odległą przyszłością i nie spodziewamy się ich wcześniej niż pod koniec 2019.


Źródło: PKO Bank Polski

13.09.2018


Tagi: gospodarka, EBC


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...