QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Draghi widzi siłę europejskiej gospodarki

wykres


EBC nie zmienił głównych stóp procentowych (refinansowa: 0,00%, stopa kredytu w EBC: 0,25%, depozytowa: -0,40%), zgodnie z oczekiwaniami. EBC zakomunikował, że ograniczy skup aktywów do 15 mld EUR miesięcznie od paź. i oczekuje zakończenia QE z końcem roku (pod warunkiem realizacji scenariusza inflacyjnego). Powtórzono, że stopy proc. pozostaną bez zmian przynajmniej do końca lata 2019. Pomimo końca QE środki z zapadających papierów wart będą reinwestowane według klucza kapitałowego EBC. Innych związanych z nimi szczegółów nie dyskutowano.


W komunikacie po posiedzeniu EBC zwrócił uwagę na rosnące ryzyko związane z: rozwijającym się protekcjonizmem, wrażliwością gospodarek wschodzących i zmiennością na rynkach finansowych. Niemniej bank zdecydował się pozostawić sformułowanie o zrównoważonym bilansie czynników ryzyka. Jak tłumaczył M.Drgahi wynikało to w szczególności z siły europejskiej gosp., w szczególności rynku pracy, który będzie wspierał konsumpcję. Zwrócił również uwagę na inwestycje, które stanowią o sile popytu wewnętrznego. Jego zdaniem ryzyko w górę płynie natomiast ze strony polityki fiskalnej. W komunikacie zaznaczono, że dane napływające z gosp. potwierdzają dotychczasową ocenę banku w zakresie stanu koniunktury.


W zw. z silnym popytem wewn., pomimo dostrzeganego osłabienia popytu zewnętrznego rewizje projekcji PKB były bardzo nieznaczne: do 2,0% (z 2,1%) w 2018 i do 1,8% (z 1,9%) w 2019. Draghi zaznaczył jednak, że projekcje uwzględniają tylko dotychczas wprowadzone ograniczenia handlu. Projekcje inflacji pozostały niezmienione (1,7% w latach 2018-2020). Zwrócono uwagę na rosnącą presję kosztową i spadek niepewności co do prognoz inflacji.


Zakładamy, że EBC wstrzyma się ze zmianami swojego nastawienia do przyszłego roku. Jednocześnie, uważamy, że podwyżki stóp są odległą przyszłością i nie spodziewamy się ich wcześniej niż pod koniec 2019.


Źródło: PKO Bank Polski

13.09.2018


Tagi: gospodarka, EBC


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE