QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Coraz większy napływ środków z UE

wykres


Rachunek bieżący odnotował w lipcu deficyt 809 mln EUR (kons.:- 519 mln EUR, PKO: -496 mln EUR). Przyczyną niespodzianki jest rachunek dochodów pierwotnych, na którym odnotowano 2 mld EUR deficytu, wobec 1,7 mld w lipcu 2017 (za sprawą ujemnego salda dochodów z inwestycji).


W porównaniu z czerwcem nastąpiło przyspieszenie eksportu (do 9,8% r/r z 9,0% r/r) oraz importu (11,6% r/r vs 10,1% r/r). Wzrost eksportu był szeroki. Przyspieszenie importu było wspierane przez wysokie ceny surowców (które wpływają na rachunek bieżący z 2-3 miesięcznym opóźnieniem), odzwierciedlone we wzroście wartości sprowadzanej do polski ropy, węgla oraz gazu ziemnego. W lipcu wzrósł import samochodów osobowych, co można wiązać z wprowadzeniem od września podwyższonych norm emisji dla nowo rejestrowanych pojazdów. Deficyt na rachunku towarowym wyniósł w lipcu 432 mln EUR, a jego pogłębienie w ujęciu płynnego roku (-0,3% PKB vs 0,2% PKB), jest typowe dla okresu szybkiego wzrostu gospodarczego.


Eksport usług nie rośnie już tak szybko jak pod koniec ubiegłego roku (w lipcu 4,8% r/r vs 3,7% r/r w czerwcu), jednak strukturalna nadwyżka na rachunku usług utrzymała się na poziomie 4,0% PKB.


Na rachunku kapitałowym widoczny jest solidny napływ 1,7 mld EUR środków z UE (głownie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności). Skumulowane saldo rachunku stanowiło po lipcu już 1,8% PKB.


Saldo rachunku bieżącego po lipcu obniżyło się do -0,1% PKB, wobec 0,0% po 2q. W naszej ocenie rachunek bieżący będzie w tym roku zbilansowany. Cykliczny wzrost deficytu handlowego będzie równoważony przez nadwyżkę na rachunku usług. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego będzie dodatnie (i rosnące), ze względu na solidny napływ środków z UE. W bilansie płatniczym nie widzimy oznak narastania nierównowagi zewnętrznej w gospodarce.


Źródło: PKO Bank Polski

13.09.2018


Tagi: gospodarka, rachunek bieżący, eksport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...