QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Coraz większy napływ środków z UE

wykres


Rachunek bieżący odnotował w lipcu deficyt 809 mln EUR (kons.:- 519 mln EUR, PKO: -496 mln EUR). Przyczyną niespodzianki jest rachunek dochodów pierwotnych, na którym odnotowano 2 mld EUR deficytu, wobec 1,7 mld w lipcu 2017 (za sprawą ujemnego salda dochodów z inwestycji).


W porównaniu z czerwcem nastąpiło przyspieszenie eksportu (do 9,8% r/r z 9,0% r/r) oraz importu (11,6% r/r vs 10,1% r/r). Wzrost eksportu był szeroki. Przyspieszenie importu było wspierane przez wysokie ceny surowców (które wpływają na rachunek bieżący z 2-3 miesięcznym opóźnieniem), odzwierciedlone we wzroście wartości sprowadzanej do polski ropy, węgla oraz gazu ziemnego. W lipcu wzrósł import samochodów osobowych, co można wiązać z wprowadzeniem od września podwyższonych norm emisji dla nowo rejestrowanych pojazdów. Deficyt na rachunku towarowym wyniósł w lipcu 432 mln EUR, a jego pogłębienie w ujęciu płynnego roku (-0,3% PKB vs 0,2% PKB), jest typowe dla okresu szybkiego wzrostu gospodarczego.


Eksport usług nie rośnie już tak szybko jak pod koniec ubiegłego roku (w lipcu 4,8% r/r vs 3,7% r/r w czerwcu), jednak strukturalna nadwyżka na rachunku usług utrzymała się na poziomie 4,0% PKB.


Na rachunku kapitałowym widoczny jest solidny napływ 1,7 mld EUR środków z UE (głownie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności). Skumulowane saldo rachunku stanowiło po lipcu już 1,8% PKB.


Saldo rachunku bieżącego po lipcu obniżyło się do -0,1% PKB, wobec 0,0% po 2q. W naszej ocenie rachunek bieżący będzie w tym roku zbilansowany. Cykliczny wzrost deficytu handlowego będzie równoważony przez nadwyżkę na rachunku usług. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego będzie dodatnie (i rosnące), ze względu na solidny napływ środków z UE. W bilansie płatniczym nie widzimy oznak narastania nierównowagi zewnętrznej w gospodarce.


Źródło: PKO Bank Polski

13.09.2018


Tagi: gospodarka, rachunek bieżący, eksport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE