QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Słabszy dolar wsparciem dla cen metali szlachetnych

Paweł Grubiak

Ostatnie miesiące nie były najlepsze dla inwestorów na rynkach metali szlachetnych. Kruszce te poruszały się w trendzie spadkowym i dopiero w ostatnich tygodniach nastąpiło jego wyhamowanie i próba odbicia notowań w górę. Na razie nie jest ona dynamiczna: notowania złota wciąż poruszają się w pobliżu poziomu 1200 USD za uncję, który stanowi ważną psychologiczną barierę. Cena srebra w ostatnim czasie zbliżyła się do poziomu 14 USD za uncję i od kilku dni porusza się tuż powyżej niego. Z kolei notowania platyny, po przebiciu miesiąc temu w dół poziomu 800 USD za uncję, nadal oscylują tuż poniżej tego technicznego oporu.


Największe znaczenie dla złej passy metali szlachetnych w ostatnich miesiącach miała sytuacja na rynkach walutowych. Wartość amerykańskiego dolara rosła systematycznie w ostatnim czasie, wywierając presję na spadek cen kruszców, których notowania są wyrażane w USD. Dolar radził sobie dobrze za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, amerykański Fed systematycznie podnosi stopy procentowe, tym samym wychodząc przed szereg w stosunku do innych banków centralnych, stosujących łagodną politykę monetarną. Po drugie, dobre dane makroekonomiczne w USA zwiększają prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych w tym kraju.


Po trzecie, dolar stał się atrakcyjny dla inwestorów jako bezpieczna przystań w okresie ostatnich zawirowań geopolitycznych. Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych i Chin, kryzysy w gospodarkach Ameryki Łacińskiej, z Wenezuelą na czele, czy też kwestia narzuconych przez USA sankcji na Iran; te wszystkie czynniki sprawiały, że inwestorzy uciekali na rynek dolara, ignorując nawet złoto jako tradycyjną bezpieczną przystań.


wykres


wykres


W środę jednak USD się osłabił, głównie na skutek informacji o możliwych kolejnych negocjacjach USA i Chin w kwestii sporu handlowego. Złagodzenie relacji tych dwóch światowych potęg byłoby czynnikiem redukującym ryzyko na globalnych rynkach finansowych. Słabszy dolar pozwolił natomiast notowaniom złota, srebra i platyny na odreagowanie wzrostowe, na razie jednak niewielkie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.09.2018


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE