QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Lepsze nastroje inwestorów na rynkach towarów rolnych

Paweł Grubiak

Bieżący rok na razie przynosi zniżki notowań wielu towarów rolnych. Najbardziej dotkliwe przeceny miały miejsce na rynku soi, głównie za sprawą wojny handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin, w ramach której wprowadzone zostały cła na import amerykańskiej soi do Chin. Nie lepiej wyglądała sytuacja na rynkach cukru czy kawy, gdzie presję na spadek cen wywierały nie tylko fundamenty, ale i słaby brazylijski real.


Sytuacja na rynkach towarów rolnych wciąż jest daleka od optymistycznej, jednak w tym tygodniu nastroje inwestorów są lepsze niż jeszcze w ostatnich tygodniach. Wczoraj dynamicznie podrożała pszenica, która taniała dynamicznie przez wcześniejszych kilka sesji. Stronę popytową na tym rynku wsparły doniesienia o trudnej sytuacji na rosyjskim i australijskim rynku pszenicy. Rosyjski wicepremier powiedział, że eksport pszenicy z tego kraju w sezonie 2018-2019 wyniesie co najwyżej 30 mln ton, co przez inwestorów zostało odebrane jako nieoficjalny limit, którego przekroczenie mogłoby wiązać się z wprowadzeniem ceł eksportowych. Dodatkowo, trudne warunki pogodowe w dorzeczu Wołgi mogą negatywnie wpłynąć także na zasiewy pszenicy ozimej. Tymczasem w Australii obniżone zostały prognozy tegorocznej produkcji pszenicy o 13 procent. W obu przypadkach najważniejszą przyczyną trudnej sytuacji są susze.


Sytuacja poprawiła się także na rynkach soi oraz kukurydzy. Notowania tych zbóż pozostają pod presją podaży, wynikającą z ich dużej produkcji w Stanach Zjednoczonych, ale pozytywną informacją okazały się podane w weekend dane dotyczące importu surowców do Chin. Pokazały one, że w sierpniu import soi do tego azjatyckiego kraju wzrósł (po wyjątkowo słabym lipcu), co wynikało ze zwiększonych zakupów z Brazylii. Brazylijska soja jest cenowo atrakcyjna w porównaniu do surowca z USA, zwłaszcza po wprowadzeniu wspomnianych ceł, jednak potrzeby Chin są duże i nie wiadomo jeszcze, czy surowiec z Ameryki Południowej okaże się wystarczający.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

11.09.2018


Tagi: produkty rolne, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...