QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Frank w górę! Czy dojdzie do 4 zł?

wykres


Od początku roku szwajcarska waluta podrożała o ok. 25-30 gr. To zła informacja dla spłacających kredyty denominowane we franku. Jest jednak jeszcze gorsza. Trend wzrostowy może się utrzymać. Jakie są argumenty za mocniejszym frankiem i czemu materializują się one właśnie teraz? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.


Mocniejszy frank (CHF) to zwykle rezultat strachu inwestorów, że w światowej gospodarce nie dzieje się dobrze. Szwajcarski kapitał zainwestowany poza krajem zaczyna wracać do ojczyzny i przez to helwecka waluta zyskuje na wartości. Tym razem to jednak nie tylko strach o losy globalnej koniunktury pcha CHF w górę.


Nadzwyczajna kondycja gospodarki

Ponieważ większość zagranicznej wymiany handlowej Szwajcaria realizuje z Unią, to sytuacja gospodarcza we Wspólnocie jest kluczowa dla kondycji ekonomicznej alpejskiego kraju. I tutaj pojawia się pierwsze zaskoczenie. Choć wzrost gospodarczy w strefie euro czy w Unii wyraźnie osłabł od początku roku, Szwajcaria radzi sobie bardzo dobrze.


PMI dla sektora przemysłowego sięgnęło w sierpniu 64,8 pkt. To poziomy zbliżone do historycznych rekordów (67,3 pkt) z ostatniego dwudziestolecia. Pozytywnie zaskoczył także odczyt PKB za II kwartał br. Wzrost na poziomie 3,4 proc. r/r był najlepszym rezultatem od 8 lat. Jednocześnie dane za I kwartał zostały zrewidowane wyraźnie w górę (z 2,2 do 2,9 proc. r/r).


Według Federalnego Biura Statystycznego (FSO) największy wpływ na wzrost PKB w drugim kwartale miał przetwórstwo przemysłowe - dodało aż 1,5 pkt proc. Poza tym według danych Szwajcarskiego Stowarzyszenia Przemysłu Mechanicznego i Elektrycznego (MEM) nowe zamówienia w pierwszej połowie 2018 r. wzrosły o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Ogólnie publikacje ze szwajcarskiego przemysłu wypadają świetnie i nie sugerują ani światowego, ani lokalnego spowolnienia.


Globalne obawy

Silna gospodarka to rosnące szanse, że stopy procentowe zostaną podniesione w Szwajcarii jeszcze w 2019 r. Jest to więc pozytywny sygnał dla franka. Dobrze na kondycję helweckiej waluty wpływają także problemy Włoch czy walut krajów rozwijających się. Część inwestorów upatruje nadal we CHF bezpieczną przystań.


Dodatkowo również należy pamiętać, że kapitał ulokowany w szwajcarskich funduszach może nie kwapić się do inwestycji w niestabilnej ostatnio Ameryce Łacińskiej. Inwestycje portfelowego mogą mieć mniejszy zasięg także w kontekście ryzyka rozszerzenia się wojny handlowej.


Te wszystkie elementy są więc pozytywne dla franka, chociaż w przeszłości rzadko one występowały razem (perspektywa gospodarcza wielu krajów się pogarsza i koniunktura w Szwajcarii jest wyjątkowo silna).


Nadzieja dla frankowiczów

Nadzieją dla spłacających kredyty frankowe mogą być interwencje SNB (Narodowy Bank Szwajcarii) w celu osłabienia waluty. Jednak ostatnio wartość zagranicznych akcji i obligacji nie zwiększa się w portfelu SNB. Być może władze monetarne nie chcą zbyt mocno walczyć z pozytywnym dla franka trendem i czekają na lepszy moment, by bardziej zdecydowanie wejść na rynek.


W rezultacie najlepszą informacją dla frankowiczów byłaby poprawa klimatu w relacji do rynków wschodzących, zmniejszenie się napięć handlowych i ustabilizowanie się sytuacji we Włoszech. Wtedy można liczyć na spadki franka przynajmniej o kilkanaście groszy. Natomiast w przypadku prawdziwej wojny handlowej na linii USA - Chiny polegającej na objęciu większości amerykańskiego importu z Państwa Środka, frank prawdopodobnie będzie kontynuować wzrost, choć na razie ryzyko przekroczenia granicy 4,00 zł za CHF jest raczej ograniczone.


Źródło: Cinkciarz.pl.

10.09.2018


Tagi: frank szwajcarski, notowania, kurs, pln


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE