QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Smart City – cyfrowa transformacja czy strategia rozwoju?

wykres


Obecnie głównym wyzwaniem miast jest przede wszystkim budowa całościowej strategii rozwoju opartej na koncepcji inteligentnego miasta, a nie realizacja pojedynczych inicjatyw. Konieczna jest zmiana myślenia wszystkich wydziałów oraz spółek miejskich tak, aby każde działanie w mieście uwzględniało ideę Smart. Dążąc do bycia jeszcze bardziej Smart należy całe zarządzanie podporządkować wizji inteligentnego miasta, a nie tworzyć odrębny zespół zajmujący się Smart City.


O ile kilka lat temu mogliśmy mówić o pewnego rodzaju modzie na Smart City, to obecnie od wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej nie ma odwrotu. Globalne badania KPMG pokazują, że rozwiązania Smart wdrażane są na każdym kontynencie i praktycznie w każdym kraju. Są to projekty, które adresują konkretne wyzwania miast, poprawiając jakość życia mieszkańców danego ośrodka.


- Mówiąc o strategii rozwoju należy wziąć pod uwagę również tempo powstawania nowych rozwiązań technologicznych. Badania KPMG pokazują, że szybki rozwój np. internetu rzeczy (IoT) wymusza planowanie rozwoju infrastruktury teleinformatycznej nie na pięć lat, ale na przynajmniej dwadzieścia lat do przodu. Australijskie miasta dostrzegły już taką potrzebę i ich plan rozwoju zakłada perspektywę trzydziestoletnią – mówi Cezary Stanisławski, starszy menedżer w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.


Elementem skutecznie działającego Smart City jest komunikacja z mieszkańcami. Obecnie projekty są konsultowane społecznie, jednak to sami mieszkańcy powinni w większym stopniu projektować rozwiązania lokalne. Miasta powinny wdrażać rozwiązania, które zaproponowali mieszkańcy zgodnie z zasadą, że nie projektujemy dla ludzi, ale z ludźmi. Niezależnie od zmieniającej się polityki to mieszkańcy najlepiej znają swoje problemy i potrzeby, a wszystkie inicjatywy miejskie powinny być realizowane wokół nich..


Źródło: KPMG

06.09.2018


Tagi: Smart City


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...