QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Zapowiedzi rosnącego popytu na ropę naftową

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi sporo zróżnicowanych emocji. Cena ropy dynamicznie zwyżkowała na początku wtorkowej sesji, jednak w jej trakcie nastroje na rynku ropy zmieniły się o 180 stopni i od wtorkowego popołudnia notowania ropy naftowej kierowały się wyraźnie w dół. Cena ropy naftowej gatunku WTI jedynie na chwilę utrzymała się powyżej poziomu 70 USD za baryłkę, a obecnie oscyluje już w okolicach 68,50 USD za baryłkę. Podobna sytuacja panuje na wykresie cen ropy Brent, które we wtorek dotarły nawet ponad poziom 79,60 USD za baryłkę, jednak już teraz niewiele przekraczają 77 USD za baryłkę.


W czwartek rano cena europejskiej ropy Brent radzi sobie trochę lepiej niż notowania ropy WTI. Oba te gatunki ropy wyhamowały jednak spadek cen i sytuacja na ich rynkach wydaje się bardziej ustabilizowana. Kupującym pomogły słowa Sekretarza Generalnego OPEC, Muhamada Barkindo, który powiedział, że jeszcze w tym roku globalny popyt na ropę naftową wyniesie 100 mln baryłek dziennie. Popyt na ropę na świecie rośnie systematycznie od wielu lat, wraz z rosnącą gospodarką, jednak oczekiwano, że osiągnięcie tej bariery nastąpi później.


wykres


W sytuacji dynamicznie rosnącego popytu na ropę tym większe zmartwienie budzą problemy z jej produkcją. W Wenezueli sytuacja jest daleka od stabilnej, a wydobycie ropy naftowej nadal spada. Niepewna sytuacja panuje u producentów afrykańskich. Na potencjalnie duży spadek produkcji ropy naftowej szykuje się też Iran, objęty amerykańskimi sankcjami.


Nie oznacza to jednak, że ropy na świecie może zabraknąć, a jej cena z powrotem dynamicznie wzrośnie. Czołowi producenci ropy naftowej mają potencjał do wzrostu wydobycia. Wśród nich znajdują się Arabia Saudyjska, Rosja oraz Stany Zjednoczone. Nie wiadomo także, czy nie będzie jednak problemów z popytem, biorąc pod uwagę toczącą się wojnę handlową pomiędzy USA a Chinami i jej potencjalny negatywny wpływ na światową gospodarkę.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

06.09.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE