QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Zapowiedzi rosnącego popytu na ropę naftową

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi sporo zróżnicowanych emocji. Cena ropy dynamicznie zwyżkowała na początku wtorkowej sesji, jednak w jej trakcie nastroje na rynku ropy zmieniły się o 180 stopni i od wtorkowego popołudnia notowania ropy naftowej kierowały się wyraźnie w dół. Cena ropy naftowej gatunku WTI jedynie na chwilę utrzymała się powyżej poziomu 70 USD za baryłkę, a obecnie oscyluje już w okolicach 68,50 USD za baryłkę. Podobna sytuacja panuje na wykresie cen ropy Brent, które we wtorek dotarły nawet ponad poziom 79,60 USD za baryłkę, jednak już teraz niewiele przekraczają 77 USD za baryłkę.


W czwartek rano cena europejskiej ropy Brent radzi sobie trochę lepiej niż notowania ropy WTI. Oba te gatunki ropy wyhamowały jednak spadek cen i sytuacja na ich rynkach wydaje się bardziej ustabilizowana. Kupującym pomogły słowa Sekretarza Generalnego OPEC, Muhamada Barkindo, który powiedział, że jeszcze w tym roku globalny popyt na ropę naftową wyniesie 100 mln baryłek dziennie. Popyt na ropę na świecie rośnie systematycznie od wielu lat, wraz z rosnącą gospodarką, jednak oczekiwano, że osiągnięcie tej bariery nastąpi później.


wykres


W sytuacji dynamicznie rosnącego popytu na ropę tym większe zmartwienie budzą problemy z jej produkcją. W Wenezueli sytuacja jest daleka od stabilnej, a wydobycie ropy naftowej nadal spada. Niepewna sytuacja panuje u producentów afrykańskich. Na potencjalnie duży spadek produkcji ropy naftowej szykuje się też Iran, objęty amerykańskimi sankcjami.


Nie oznacza to jednak, że ropy na świecie może zabraknąć, a jej cena z powrotem dynamicznie wzrośnie. Czołowi producenci ropy naftowej mają potencjał do wzrostu wydobycia. Wśród nich znajdują się Arabia Saudyjska, Rosja oraz Stany Zjednoczone. Nie wiadomo także, czy nie będzie jednak problemów z popytem, biorąc pod uwagę toczącą się wojnę handlową pomiędzy USA a Chinami i jej potencjalny negatywny wpływ na światową gospodarkę.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

06.09.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...