QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

GK MIRBUD odnotowuje wzrost sprzedaży i zysku za I półrocze 2018 r.

wykres


MIRBUD uzyskał przychody ze sprzedaży wyższe o 45% niż w I półroczu roku 2017, a zysk netto wyższy o 38%. Grupa osiągnęła 9% rentowności sprzedaży pomimo ponadnormatywnego wzrostu cen materiałów i usług.


- Mimo, dużej aktywności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych w I półroczu 2018 r. nie miała miejsca poprawa sytuacji branży budowlanej. W konsekwencji nagromadzenia inwestycji publicznych, które weszły w fazę realizacji robót, nastąpił dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych, urządzeń, surowców oraz kosztów pracy. Jednak dzięki konsekwentnej polityce doboru rentownych kontraktów i zabezpieczania cen kluczowych materiałów w mniejszym stopniu odczuliśmy trudną sytuację na rynku budowlanym, związaną z ponadnormatywnym wzrostem cen materiałów i usług – podsumowuje pierwsze półrocze 2018 r. Jerzy Mirgos, prezes Zarządu MIRBUD S.A.


Osiągnięte w I półroczu 2018 r. dobre wyniki wynikały głównie ze znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży w segmencie działalności budowlano - montażowej i działalności deweloperskiej. Wszystkie Spółki z Grupy (za wyjątkiem EXPO MAZURY S.A.) osiągnęły dodatni wynik finansowy wypracowany w oparciu o nowo realizowane kontrakty, a także zwiększającą się sprzedaż i rentowność z działalności deweloperskiej oraz wynajmu powierzchni handlowych.


Sprzedaż usług budowlano-montażowych w I półroczu 2018 r. była o 135 mln wyższa niż w analogicznym okresie ub. r. i stanowiła ponad 80% wszystkich przychodów Grupy Kapitałowej. Wśród przychodów z usług budowlano-montażowych największe przychody generowała sprzedaż usług w segmencie budynków produkcyjnych, usługowych i handlowych.


- Intensywny rozwój współpracy z międzynarodowymi deweloperami powierzchni magazynowych, zapewnił nam wzrost sprzedaży w tym segmencie ok. 8 p.p. osiągając poziom blisko 200 mln zł – mówi Jerzy Mirgos, Prezes Zarządu MIRBUD S.A.


W pierwszej połowie 2018 roku MIRBUD S.A. podpisał umowy na realizację 8 hal magazynowych: MLP Czeladź, Panattoni Radomsko, Panattoni Szczecin Załom, Panattoni Szczecin Trzebusz, Panattoni Park Gdańsk (hala A i B), MLP Gliwice, MLP Pruszków o powierzchni: 180.000 mkw. Zakończono natomiast budowę 3 hal magazynowych: Panattoni Natolin, Panattoni Pruszków (II Etap) oraz halę na terenie portu lotniczego w Gdańsku. O łącznej wartości ponad 100 mln zł.


Natomiast udział sprzedaży robót inżynieryjno-drogowych w segmencie budowlanym uległ obniżeniu o ponad 8 p.p. Ponadto PBDiM Kobylarnia S.A., spółka z Grupy Kapitałowej MIRBUD kilkukrotnie rezygnowała z podpisania umów w wygranych przetargach z powodu ponadnormatywnego wzrostu cen materiałów i usług oraz niedoszacowania budżetów zamawiającego.


- Bardzo ostrożnie podchodzimy do podpisywania umowy, staramy się koncentrować na rentownych kontraktach. Dzięki takiej polityce, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, gdzie wiele firm budowlanych boryka się z dużymi problemami, nam udało się osiągnąć wzrost przychodów i utrzymać rentowność sprzedaży na dobrym poziomie. Podstawową inwestycją mającą negatywny wpływ na poziom rentowności była zakończona w czerwcu br. budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Lutyni. Realizację tego kontraktu rozpoczęliśmy w maju 2016r., gdy nic nie wskazywało że sytuacja na rynku rozwinie się w takim kierunku. Tym samym nie mogliśmy uwzględnić aż takiego wzrostu cen materiałów i usług - dodaje Jerzy Mirgos.


Widoczna stabilizacja wyników Grupy działającej głównie na rynku budowlanym jest wynikiem dywersyfikacji jej działalności a w szczególności dzięki utrzymującej się wysokiej rentowność sprzedaży w segmencie działalności deweloperskiej oraz wynajmu nieruchomości inwestycyjnych, które generowały ponad 40% wyniku na sprzedaży brutto.


Działalność deweloperska spółki zależnej JHM DEVELOPMENT S.A. stanowi 12% sprzedaży Grupy Kapitałowej MIRBUD. Spółka zamknęła czerwiec sprzedażą aktami notarialnymi przenoszącymi własność (przekazania lokali) 230 mieszkalnych i 158 garaży/miejsc postojowych. To więcej niż w analogicznym okresie ub. roku o 51,3%. Jednocześnie przy rosnącej sprzedaży spółka utrzymała dotychczasowy poziom rentowności.


Równie dobre wyniki Grupa uzyskała w segmencie wynajmu komercyjnego głównie dzięki znakomicie prosperującemu kompleksowi handlowemu Marywilska 44. Uruchomienie nowego Centrum Handlowego Wodny Park Handlowy już zaczyna być widoczne w rosnących przychodach i jednocześnie utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie komercjalizacji.


Źródło: Grupa Kapitałowa MIRBUD

30.08.2018


Tagi: firma budowlana, deweloper, wyniki finansowe, wyniki sprzedaży


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE