QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2018

wykres


Według raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie w I połowie 2018 r.”, wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej przekroczył 58% średniej rocznej z ostatnich 5 lat. Duża aktywność najemców w stolicy generowana jest głównie przez sektor usług profesjonalnych i IT.


Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2018


– Coraz liczniejsza grupa obecnych na rynku większych najemców rozważa renegocjacje umowy jako alternatywę dla procesu relokacji. Taka sytuacja wynika z niskiej dostępności wolnej powierzchni oraz rosnących oczekiwań finansowych właścicieli budynków – w szczególności tych położonych bliżej centrum. Na zmianę tego stanu będzie można liczyć dopiero pod koniec 2019 r., kiedy to na rynek trafi kolejna fala nowej podaży. Mniejsze firmy wciąż mają szansę na znalezienie nowego biura w atrakcyjnej lokalizacji i to zarówno w formule tradycyjnego najmu, jak i coworkingowej – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w firmie Cresa Polska.


Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły rok do roku o prawie 5% i aktualnie wynoszą 5,41 mln mkw. Od początku roku do użytku oddano 15 projektów, m.in.: Equator IV (19.200 mkw., Karimpol), CEDET (14.300 mkw., Immobel), Centrum Marszałkowska (13.100 mkw., BBI Development / WSS Społem), a aktywność deweloperska koncentrowała się w strefach centralnych. W drugiej połowie roku nie spodziewamy się oddania do użytku większych obiektów biurowych.


Suma transakcji wyniosła w pierwszej połowie 2018 roku ponad 420.000 mkw. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (66,1%), w następnej kolejności były to renegocjacje (24,0%) i ekspansje (9,9%). Największymi transakcjami na rynku były następujące umowy na wynajem powierzchni biurowej: wynajęcie 14.800 mkw w budynku Piękna 2.0 (poufny najemca), wynajęcie 13.500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II i renegocjacja umowy przez LOT w biurowcu PLL LOT (11.800 mkw.).


Wysokość czynszów wywoławczych różni się w zależności od dzielnicy: 10,5-14 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, 13-19 EUR/mkw./miesiąc na Nowej Woli i 16-23,5 EUR/mkw./miesiąc w centrum.


Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 11,1% i był niższy o 2,7 p.p. niż przed rokiem. Najwięcej niewynajętej powierzchni znajdowało się na Mokotowie (213.900 mkw.) i w okolicach centrum (102.400 mkw.). Absorpcja w pierwszej połowie 2018 r. wyniosła 168.000 mkw. i była wyższa o ponad 25% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.


– Ze względu na nierównowagę popytowo-podażową w najbliższych dwóch kwartałach stopa pustostanów pozostanie pod presją spadkową. Ograniczeniu może jednak ulec absorpcja wskutek znacznie mniejszej ilości powierzchni planowanej do oddania w tym okresie. Na aktualnej sytuacji korzystają niektórzy wynajmujący, podnosząc efektywne stawki czynszowe – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.


Więcej informacji w raporcie: Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2018


Źródło: Cresa Polska

30.08.2018


Tagi: warszawski rynek biurowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...