QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Oto powody dlaczego nie możesz znaleźć pracy

wykres


Nieustannie wysyłasz CV, a Twój telefon milczy – co robisz źle? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia CV oraz samej rozmowy rekrutacyjnej.


Tak jak zmienia się rynek, tak zmieniają się jego oczekiwania względem kandydatów. Niegdyś wykształcenie wyższe było wyróżnikiem, dziś coraz częściej ustępuje ono miejsce doświadczeniu oraz znajomości języków obcych i obsługi komputera, a co za tym idzie umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie. Jeżeli jesteśmy kandydatem, który spełnia te wymagania, a nasze szukanie pracy ogranicza się do wysyłania CV bez odpowiedzi zwrotnej, pora zastanowić się co jest tego powodem.


Wysyłam, ale nie dzwonią…

Błąd podstawowy: szukasz pracy poprzez masową wysyłkę swojego CV. Biogram nie jest dokumentem uniwersalnym, który można wykorzystać w kilku procesach rekrutacyjnych – należy go modyfikować w zależności od tego, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikujemy. Często brak kontaktu z danej firmy wynika z tego, że wysłane przez nas CV nie odpowiada wymaganiom danego stanowiska. Wg Katarzyny Prażanowskiej z firmy HRK, tworząc CV, warto przede wszystkim poświęcić czas na dopracowanie sekcji dotyczącej naszego doświadczenia – należy stosować chronologię odwróconą i na początku wymieniać najświeższe doświadczenia, wraz z krótkim opisem zakresu obowiązków. Jeśli nasze doświadczenie jest duże – warto uwzględnić tylko te pozycje, które mają największą wartość w przypadku danego stanowiska. W drugiej kolejności, dobrym pomysłem jest doprecyzowanie rubryki umiejętności. Im dokładniejsze informacje, odpowiadające na potrzeby danego stanowiska, tym lepiej. Dlatego, nie warto używać ogólników np. „znajomość programów graficznych”, a podać konkretne nazwy obsługiwanych przez nas programów wraz z poziomem zaawansowania i projektami, w których zostały one wykorzystane.


Oprócz merytoryki i spersonalizowanych informacji, należy pamiętać o kluczowym aspekcie, jakim jest czytelność całego dokumentu. – CV przede wszystkim powinno być przejrzyste, tak aby rekruter w ciągu kilku chwil mógł dostrzec najważniejsze informacje. Inne, ciekawe formy mogą przykuć uwagę rekrutera, jednak nie należy zapominać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, o umiarze - pamiętajmy, że CV to dokument, zawierający najważniejsze informacje dotyczące naszego życia zawodowego. Często spotyka się życiorysy, które zawierają „niepotrzebne" informacje graficzne w kontekście stanowiska, na które się aplikuje, np. mapa świata z oznaczonymi krajami, które się odwiedziło lub liczba znajomych, z którymi utrzymuje się kontakt w różnych krajach – wyjaśnia Katarzyna Prażanowska, Talent Acquisition Leader w firmie HRK, specjalizującej w doradztwie personalnym.


Wiecznie drugi etap

Wysłałeś CV i otrzymałeś telefon z zaproszeniem na spotkanie, zadowolony idziesz na rozmowę, po której następuje cisza – zero zaproszeń na kolejny etap czy propozycji przyjęcia oferty pracy. Zastanawiasz się: co zrobiłem źle?


Jak wynika z badania firmy doradztwa personalnego HRK, najczęstszymi powodami przeciągającego się szukania pracy są nierealistyczne oczekiwania finansowe kandydatów (40,9%), brak wiedzy o wykonywanej pracy (27,3%) oraz brak entuzjazmu, motywacji do zmiany pracy (22,7%). Eksperci wskazali również powtarzający się problem spóźniania się na rozmowy rekrutacyjne czy też odwoływanie spotkań w ostatniej chwili (9,1%), co negatywnie wpływa na obraz kandydata w oczach rekrutera.


- W poszukiwaniu pracy nie liczy się tylko dobre CV, ale również to, jak dana osoba umie się „sprzedać” na rozmowie rekrutacyjnej. Często spotykamy się z sytuacją, że kandydaci przychodzą nieprzygotowani – nie znają firmy oraz stanowiska, na które aplikują, nie potrafią w sposób uporządkowany przedstawić swojego doświadczenia lub też mają zbyt wygórowane oczekiwania względem wynagrodzenia, stanowiska, które nierzadko nie idą w parze z posiadanym doświadczeniem czy kompetencjami – komentuje Katarzyna Prażanowska z HRK.


Remedium

By zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy należy wdrożyć kilka prostych zasad, które pozwolą nam uniknąć błędów. Po pierwsze, na spotkania musimy stawiać się punktualnie – rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem biznesowym, nie są tu mile widziane jakiekolwiek spóźnienia. W przypadku siły wyższej należy poinformować osobę nas rekrutującą o ewentualnym spóźnieniu. Po drugie, zaproszenie na rozmowę świadczy o zainteresowaniu firmy naszą osobą, również i my powinniśmy przejawiać takie zainteresowanie, stąd przygotujmy się na spotkanie – przeczytajmy czym zajmuje się dana firma, kto ją reprezentuje, umiejmy odnieść swoje doświadczenie do biznesu i pokażmy co możemy ofiarować danej organizacji. Po trzecie, stawmy się na spotkaniu w dobrym humorze, zainteresujmy swoją osobą rekrutera, a także sprawdźmy wcześniej wynagrodzenie na podobnym stanowisku, by uniknąć przewartościowania oraz zawodu w przypadku nie tego poziomu, który oczekiwaliśmy.


Pamiętajmy, że nasze CV jest naszą wizytówką – nie wysyłajmy jej wszystkim, bo straci na znaczeniu.


Źródło: HRK

14.08.2018


Tagi: poszukiwanie pracy, cv


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

TARGI EXPO