QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polacy u kresu sił. ZUS i urzędy skracają pracę, sklepy wyrzucają jedzenie

wykres


Wysoka temperatura, brak klimatyzacji, duchota - praca w biurach, w warunkach, które panują w Polsce od kilku tygodni, to prawdziwy koszmar. Pocztowcy, urzędnicy ZUS, a także pracownicy prywatnych firm już o 13 wysyłani są do domów. Fala rekordowych upałów uderza w urzędy, centra dystrybucji i hipermarkety. "Trudno wytrzymać" – skarżą się pracownicy.


Upały dają się mocno we znaki polskim pracownikom. - Nasi ludzie rozładowują i ładują przesyłki do blaszanych kontenerów, które wcześniej często wiele godzin stoją na słońcu. Jeśli na zewnątrz jest ponad 30 stopni, to proszę sobie wyobrazić, jaka temperatura panuje w środku takiej blaszanej puszki – mówi Grzegorz Cisoń przewodniczący Solidarności Pracowników Amazon Polska.


W firmie istnieje procedura, wedle której kontener przeznaczony do załadunku lub rozładunku powinien chłodzić się przez 30 minut, zanim wejdą do niego pracownicy. Z zastosowaniem reguł jednak bywa różne.


Zdaniem związkowców, zagrożenie dla zdrowia pracowników związane z pracą w bardzo wysokich temperaturach, jest coraz poważniejszym problemem zarówno w centrach magazynowych, jak i w sklepach dużych sieci handlowych.


- Podjeżdża TIR i trzeba szybko rozładować wiele ton towaru w morderczym upale. Wszystko pod presją czasu i wyśrubowanych norm. Sprawa powraca przy okazji każdej kolejnej fali upałów, a potem, gdy pogoda się zmienia, politycy i media zapominają o sprawie, tak jakby jej nie było – wskazuje przewodniczący.


Pocztowcy spływają potem

W wielu ciasnych pomieszczeniach brakuje klimatyzacji, wentylatory mieszające rozgrzane do 36 stopni Celsjusza powietrze nie przynoszą ochłody.


- Część pracowników, w zależności od działów, wypuszczanych jest już o 13 do domu. Trudno wytrzymać przy tych temperaturach – słyszymy nieoficjalnie we wrocławskim urzędzie pocztowym.


Nie wszyscy mogą jednak skorzystać ze skróconego dnia pracy. Ci którzy muszą zostać, skazani są na schładzanie się rozdawaną pracownikom wodą. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w związku z panującymi upałami, Poczta Polska stara się dostarczyć swoim pracownikom odpowiednią ilość płynów. Z uwagi na specyfikę pracy, a także trwający sezon urlopowy, nie zawsze istnieje możliwość skrócenia czasu pracy – wyjaśnia nam Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej S.A.


Dodaje również, że Poczta robi co może, by zapewnić optymalne warunki do pracy zarówno pracownikom jak i klientom. Nie wszędzie się to udaje. W niektórych placówkach temperatura na sali obsługi klienta jest zbliżona do tej panującej na zewnątrz. W starych biurowcach nie jest lepiej.


- W miarę możliwości stopniowo modernizujemy nasze placówki i wyposażamy je w wentylatory lub klimatyzatory – zaznacza Justyna Siwek.


Nie tylko pocztowcy zmagają się wysokimi temperaturami. Również urzędnicy ZUS są zwalniani wcześniej do domów. Jak potwierdził money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, przypadków wysyłania pracowników do domu jest w jego instytucji całkiem sporo. Zwłaszcza tyczy się to tych biur Zakładu, w których nie ma klimatyzatorów.


Zarówno Poczta jak i ZUS zapewniają, że interesanci na tym nie ucierpią bowiem punkty obsługi pracują normalnie. Pracodawcy nie tylko zapewnią darmową wodę, ale również umożliwiają częstsze przerwy na regenerację.


Uczelnie i samorządy też walczą letnią z gorączką

Jak informowaliśmy na początku sierpnia, gdy fala afrykańskiego powietrza zalała Polskę, wcześniej odsyłani do domu są pracownicy rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego.


- Władze Uniwersytetu Gdańskiego zdecydowały się na skracanie czasu pracy w dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza w biurach. Nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia pracownika. Uczelnia zapewnia również pracownikom nieodpłatnie wodę mineralną, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni - mówiła money.pl Monika Rogo z Uniwersytetu Gdańskiego.


Autor: Przemysław Ciszak


Źródło: Money.pl

09.08.2018


Tagi: upał


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE