QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa ciągnie w dół rubla. Sankcje na Rosję

foto

Rubel traci podwójnie. Po pierwsze ropa ciągnie go w dół za sobą. Po drugie amerykańskie sankcje na Rosję dodatkowo odstraszają inwestorów. Po rekordowej nadwyżce budżetowej z czerwca nie ma już śladu.


Reperkusje wojny handlowej na ropie

Wczorajsze informacje o zaostrzeniu wojny handlowej między USA a Chinami nie pozostała obojętna dla rynku ropy. W szczytowym momencie czarne złoto taniało o ponad 3 dolary za baryłkę. Pomimo krótkiego odbicia wciąż znajdujemy się o 2 dolary poniżej wczorajszych poziomów. Powodem tej zmiany jest strach przed spowolnieniem w globalnej gospodarce. Gdyby do niego doszło można spodziewać się spadku popytu na ropę naftowę. Ropa naftowa ma duży wpływ na waluty państw eksporterów. Dobrym przykładem jest rosyjski rubel. Jeszcze na początku tygodnia za rubla płacono 5,8 grosza. Dzisiaj rano jest tańszy niż 5,6 grosza. To procentowo taka sama zmiana, jakby nagle euro podrożało prawie z dnia na dzień o 25 groszy do złotego.


Sankcje przeciw Rosji

Rublowi ciąży nie tylko spadek na ropie naftowej. Amerykanie nakładają na ten kraj nowe sankcje. Powodem jest atak na byłego rosyjskiego agenta i jego córkę, który odbył się w Wielkiej Brytanii. Podobno podczas ataku użyto broni chemicznej lub biologicznej. Pierwsza seria sankcji ma wejść w życie już 22 sierpnia i dotyczy dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Druga seria jest zależna od zgody na kontrolę ONZ. Druga partia sankcji będzie z pewnością bardziej dotkliwa.


Koniec nadwyżki w budżecie?

Jeszcze w czerwcu chwaliliśmy się nadwyżką budżetową na poziomie 9,5 miliarda złotych. W lipcu według słów wiceministra finansów Leszka Skiby mamy już deficyt. Jak do tego doszło? Sztuczki księgowe i przesuwanie wydatków w czasie mają takie efekty. Prawdopodobnie wynika to z zaksięgowania inwestycji infrastrukturalnych oraz tzw. wyprawek. Dla rynków nie jest to niespodzianka. To co jest najważniejsze to fakt, że pomimo gwałtownego zwiększenia wydatków tegoroczny deficyt nie jest zagrożony.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

09.08.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE