QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

USA znów uderzają w Chiny

foto

Stany Zjednoczone ogłosiły wczoraj, iż chińskie produkty o wartości 16 mld USD zostaną objęte nowymi, 25-procentowymi stawkami już od 23 sierpnia. Tym samym Waszyngton zrealizował postanowienie o objęciu cłami chińskich produktów o łącznej wartości 50 mld USD.


Chiny w odpowiedzi na pierwszą rundę ceł (na produkty o wartości 34 mld USD) zdecydowały się nałożyć na USA kontr-cła o analogicznej wartości i zobowiązały się do reakcji odpowiadającej skali amerykańskich ruchów, jeśli pozostałe cła (te, których nałożenie Waszyngton potwierdził wczoraj) wejdą w życie. Obecnie pozostaje nam czekać na ruch Pekinu.


Reakcja rynku walutowego na informacje była bardzo ograniczona, co miało związek z faktem, iż inwestorzy spodziewali się tego ruchu – ostateczne wprowadzenie dodatkowych taryf celnych było kwestią czasu, czynnikiem zawartym w rynkowych wycenach.


Spojrzenie na główne waluty


EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,25-4,26. Wspólna waluta wczoraj umocniła się w relacji do dolara amerykańskiego, jak i funta brytyjskiego. Wzrost nastąpił pomimo słabszych danych ze Starego Kontynentu.


Wczorajsze dane z Niemiec rozczarowały. Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,9% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku na poziomie -0,5%. Obniżono również szacunki dynamiki produkcji z poprzedniego miesiąca. W połączeniu z poniedziałkowymi danymi o zamówieniach w niemieckich fabrykach wyłania nam się obraz spowolnienia u naszych zachodnich sąsiadów.


Negatywnie zaskoczyły również dane o handlu. Wartość niemieckiego importu w czerwcu wyniosła 93,7 mld EUR - był to najwyższy poziom od czasu prowadzenia statystyk, czyli od 1950 r. Eksport również był wyższy od szacunków, jednak w efekcie silniejszego wzrostu importu nadwyżka w niemieckim handlu spadła z 20,4 mld EUR w maju do 19,3 mld EUR w czerwcu. Nowe dane prawdopodobnie przypadną do gustu amerykańskiemu prezydentowi, który za cel postawił sobie redukcję amerykańskiego deficytu w handlu z innymi państwami ze sporą nadwyżką eksportu, w tym właśnie Niemcami.


GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek osłabił się o 0,5%, wahając się w widełkach 4,74-4,77. Brytyjski funt rozpoczął tydzień wyprzedażą w relacji do głównych walut, która kontynuowana była również we wtorek. Wczoraj szterling w relacji do euro osłabił się do najniższego poziomu od końcówki listopada 2017 r.


Na brytyjskiej walucie cały czas negatywnie ważą informacje dotyczące negocjacji w kwestii Brexitu. Ostatnim bezpośrednim katalizatorem wyprzedaży szterlinga była wypowiedź ministra ds. handlu zagranicznego, który w trakcie weekendowego wywiadu dla „Sunday Times” stwierdził, iż prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez uzgodnionego porozumienia z UE (no-deal) wynosi obecnie 60-40. W zeszłym tygodniu walucie szkodziły komentarze prezesa Banku Anglii, który w podobnym tonie w kwestii wyjścia z UE wypowiadał się na antenie radia BBC.


USD

Kurs USD/PLN we wtorek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 3,66-3,68. Amerykańska waluta zakończyła wczorajszy dzień osłabieniem w relacji do euro i złotego, nieznacznie umocniła się natomiast w parze z funtem brytyjskim.


Wczorajsze dane z amerykańskiej gospodarki nieco rozczarowały. Raport JOLT Biura Statystyk Rynku Pracy (BLS) pokazał, że liczba wolnych miejsc pracy wprawdzie nieznacznie wzrosła z poziomu 6,659 mln w maju (podniesiono majowy szacunek) do 6,662 mln w czerwcu, konsensus oczekiwał jednak jeszcze lepszego odczytu. W szerszym kontekście rynek pracy nadal ma się jednak bardzo dobrze, dane o dostępnych wakatach pokazały, że od kwietnia liczba dostępnych miejsc pracy przekracza liczbę osób aktywnie tej pracy poszukujących - taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii statystyk. W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła również liczba osób dobrowolnie zwalniających się z pracy, co dodatkowo wspiera wzrost dynamiki płac.


Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska


Źródło: Ebury Polska

08.08.2018


Tagi: waluty, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE