QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Mocny pozytywny sygnał dla Fed

wykres


Zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosło w czerwcu o 213 tys. etatów. Dane za wcześniejsze dwa miesiące zrewidowano łącznie o 37 tys. w górę (za kwi. do 175 tys. ze 159 tys., a za maj do 244 tys. z 223 tys.). Dynamika zatrudnienia utrzymała się na dotychczasowym poziomie (1,6% r/r).


Z perspektywy poszczególnych sektorów bardzo solidnie prezentuje się przemysł przetwórczy (co widać również po odczytach ISM), w szczególności w sekcjach odpowiedzialnych za produkcję dóbr trwałych (w sektorze produkcji metali zatrudnienie wzrosło o 10 tys. osób, co (tymczasowo) powinno (wraz z opublikowanymi równolegle lepszymi danymi o bilansie handlowym) wspierać protekcjonistyczną retorykę D.Trumpa). Wysokie przyrosty odnotowano w usługach profesjonalnych i biznesowych, edukacyjnych, zdrowotnych oraz w hotelarstwie i gastronomii. Spadło zatrudnienie w sprzedaży detal.


Stopa bezrobocia wzrosła do 4,0% (z 3,8%), przy wzroście aktywności zawodowej (62,9% z 62,7% w maju, napływ 601 tys. osób na rynek pracy). Stopa bezrobocia U6 (sa) wzrosła do 7,8% z 7,6% w maju. Wzrósł też odsetek długoterm. bezrobotnych, chociaż przeciętny okres przebywania na bezrobociu obniżył się (średnia: 21,2 tygodni, mediana: 8,9 tygodni).


Tempo wzrostu płac było stabilne na poziomie 2,7% r/r. Dynamika wynagrodzeń od dłuższego czasu odbiega w dół od tego, co sugerowałyby dane o liczbie dobrowolnych odejść z pracy (JOLTS), problemach ze znalezieniem nowych pracowników (NFIB), czy malejącym przeciętnym okresie oczekiwania na ponowne zatrudnienie. Rynek pracy wciąż dysponuje rezerwami w postaci rosnącej aktywności.


Dane wpisują się w obecną politykę Fed. Odczyt NFP był lepszy niż można oczekiwać po obecnej fazie cyklu. Stopa bezrobocia znajduje się poniżej poziomu długookresowej równowagi, ale wciąż powyżej prognoz FOMC na ten rok. Wciąż zaskakuje umiarkowany wzrost wynagrodzeń, niemniej (w warunkach rosnącej inflacji bazowej i silnego wzrostu PKB) nie powinno to odwieść FOMC przed dokonaniem kolejnych dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku.


Źródło: PKO Bank Polski

08.07.2018


Tagi: amerykańska gospodarka, FED


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...