QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Podwyżka stóp tylnymi drzwiami

wykres


Po dniu wolnym na rynek powrócą inwestorzy z USA, zwiększając aktywność światowych rynków finans. W centrum uwagi pozostanie kwestia wojny handlowej. Dziś mają zacząć obowiązywać cła nałożone przez USA na Chiny w połowie czerwca, a także cła odwetowe w odp. na ruch strony amerykańskiej.


Z publikowanych dzisiaj danych oczekiwany wzrost zamówień w przemyśle Niemiec w maju (w szczególności eksportowych) mógłby nieco zneutralizować negatywne nastroje w związku ze wzrostem obaw o skutki wojny handlowej. Utrzymująca się niska inflacja w Szwajcarii sprawia, że to kurs CHF jest nadal w centrum uwagi SNB, natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP za czerwiec, wnioski o zasiłek dla bezrob.) nie powinny niepokoić Fed.


W minutes FOMC szukać będziemy wskazówek dotyczących szybkości zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed, oceny skutków wojny handlowej, mocniejszego dolara oraz wypłaszczenia krzywej dochodowości.


Przegląd wydarzeń:

  • Narodowy Bank Rumunii (NBR) pozostawił stopy proc. bez zmian (główna stopa 2,50%). Decyzja została podjęta w warunkach rosnącej nierównowagi ekonomicznej - ponad 5-procentowej inflacji (5,4% r/r w maju), dwucyfrowego wzrostu płac oraz deficytu na rachunku obrotów bieżących (ponad 3,0% PKB). Wzrost rynkowych stóp proc. od połowy kwietnia (efekt operacji otwartego rynku) umożliwił NBR utrzymanie stóp bez zmian (stopa jednotygodniowa na rynku międzybank. wzrosła w tym czasie o ponad 200pb, por. wykres). Kolejna podwyżka stóp proc. NBR będzie zapewne mieć miejsce w sierpniu.
  • W raporcie nt. ograniczeń handlowych w G20 Światowa Organizacja Handlu (WTO) podała, że od października 2017 do maja 2018 liczba nowych barier handlowych w tych gospodarkach podwoiła się wobec wcześniej analizowanego okresu. WTO podkreśliła, że wprowadzanie tych barier może zagrozić światowemu ożywieniu, a ich efekty są już widoczne. Gazeta Handelsblatt podała, że ambasador USA na spotkaniu z przedstawicielami największych niemieckich koncernów samochod. powiedział, iż D.Trump zawiesi wprowadzenie ceł na europejskie samochody, jeżeli UE zniosłaby cła na amerykańskie auta. Rozwiązaniu temu sprzeciwia się Francja.
  • Prezes NBP A.Glapiński powiedział w Sejmie, że perspektywy koniunktury w kolejnych kwartałach są korzystne, a prognozy inflacji wskazują, że pozostanie ona zbliżona do celu NBP.
  • Dobre odczyty PMI dla sektora usługowego w strefie euro (55,5 pkt. w czerwcu wobec 53,8 w maju) potwierdziły, że popyt wewnętrzny jest głównym motorem wzrostu gospodarczego.

Źródło: PKO Bank Polski

05.07.2018


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE