QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gwałtowne zniżki cen towarów rolnych

Paweł Grubiak

Początek bieżącego tygodnia jest wyjątkowo słaby na szerokim rynku surowcowym. Najgłębsze przeceny obserwowane były jednak na rynku towarów rolnych. Gwałtownie tąpnęły ceny zbóż, w tym kukurydzy i pszenicy. Zniżkowały także notowania soi czy bawełny. Dynamicznie przecenione zostały kawa oraz cukier. Spadkom notowań towarów rolnych sprzyjała siła amerykańskiego dolara, jednak nie miała ona dominującego znaczenia.


Dla większości towarów rolnych poniedziałkowa sesja nie była niemiłą niespodzianką, a kontynuacją presji spadkowej z wcześniejszych tygodni. Ceny kukurydzy i soi w czerwcu dynamicznie zniżkowały za sprawą obaw o rozwój konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, a także na skutek prognoz dużej produkcji w Stanach Zjednoczonych. W dół podążyły za nimi notowania pszenicy, jednak one radziły sobie lepiej, ponieważ były wspierane przez informacje o niekorzystnej pogodzie na terenach uprawy pszenicy w innych częściach świata.


Spadki nie są niczym nowym na rynku cukru. Cena tego surowca porusza się w długotrwałym trendzie spadkowym już od kilku lat. W maju i czerwcu strona popytowa na tym rynku była trochę bardziej aktywna, jednak nie udało jej się pokonać ważnych technicznych oporów: zamiast tego, notowania cukru zawróciły w dół. W poniedziałek ten surowiec w Stanach Zjednoczonych został przeceniony aż o 5,6%, schodząc w okolice 11,50 centów za funt. W dużej mierze tak gwałtowna przecena była związana z działaniami funduszy. Jednak niskim cenom cukru sprzyjają także fundamenty tego rynku, czyli globalna nadwyżka i zapowiedzi dalszej dużej produkcji m.in. w Indiach.


Wyjątkowo słabą sesję, z 3-procentowym spadkiem, zaliczyły także notowania kawy arabica w USA, które spadły do okolic 111-112 centów za funt i dotarły tym samym do najniższego poziomu od drugiej połowy 2013 roku. Również w przypadku cen kawy, trend spadkowy trwa już od kilku lat i jest powiązany z sytuacją fundamentalną na tym rynku. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Pojawiają się bowiem prognozy dużych zbiorów kawy w Brazylii, czyli w kraju, który jest największym producentem tego surowca na świecie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

03.07.2018


Tagi: towary rolne, zboża, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...