QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Inflacja nadal niewrażliwa na mocny popyt

wykres


Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do 1,9% r/r (PKO: 1,9% r/r, kons.: 2,0% r/r) z 1,3% r/r w maju. Po odsezonowaniu inflacja CPI wyniosła 0,1% m/m wobec 0,0% m/m w maju. Dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej.


Główną przyczyną przyspieszenia inflacji CPI w czerwcu był wzrost cen paliw (niska baza statystyczna oraz silny wzrost miesięczny). W przeciwną stronę oddziaływały ceny żywności, które wciąż odzwierciedlają korzystne warunki atmosferyczne wiosną i dobre zbiory owoców (głównie jagodowych i jabłek). Dynamika cen energii pozostała stabilna.


Szacujemy, że inflacja bazowa w czerwcu pozostała stabilna (0,5-0,6% r/r). Rdzeń procesów inflacyjnych pozostaje więc niemal niewrażliwy na silny wzrost popytu i efekty presji na rynku pracy. W kierunku niższego poziomu inflacji bazowej działały ceny wody, w szczególności ok. 14% obniżka taryfy w Warszawie. Efekt ten został jednak zneutralizowany przez rosnące ceny usług transportowych (na które w pierwszej kolejności oddziałują zazwyczaj rosnące ceny paliw) i innych kategorii podatnych na efekty kursowe.


Przewidujemy, że wzrost cen ropy z drugiej połowy czerwca może przełożyć się na niewielkie przyspieszenie inflacji w lipcu, co będzie tegorocznym szczytem dynamiki CPI. W dalszej części roku efekty (bardzo) wysokiej bazy cen niektórych produktów żywnościowych (masła i jaj) obniżą inflację CPI do tegorocznego dołka inflacji na poziomie ok. 1% r/r w listopadzie.


Odwrócenie trendu spadkowego globalnych cen żywności (FAO) sugeruje, że na przełomie 2018/2019 inflacja CPI zacznie ponownie rosnąć. Brak silnej presji płacowej i odporność cen na presję popytową oznacza, że inflacja bazowa będzie rosła, ale dużo wolniej niż wcześniej się spodziewaliśmy, nie przekraczając w tym roku 1,5% r/r.


Źródło: PKO Bank Polski

02.07.2018


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...