QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa naftowa: Iran w centrum uwagi

Paweł Grubiak

Na międzynarodowych rynkach surowcowych nie milkną echa porozumienia naftowego i spekulacji na temat dalszego jego kształtu i wielkości globalnej produkcji. Jednak w ostatnich dniach rynek przypomniał sobie na nowo przede wszystkim o jednym kraju kartelu – Iranie.


We wtorek amerykański prezydent Donald Trump wezwał kraje będące sojusznikami Stanów Zjednoczonych do solidarnego zaprzestania importu ropy naftowej z Iranu począwszy od listopada bieżącego roku. Państwa, które dotychczas zaopatrują się w irańską ropę, miałyby tym samym czas na zastąpienie jej dostawami z innych krajów.


Listopad nie jest przypadkową datą. W maju USA zadecydowały o powrocie obowiązywania sankcji na Iran, w tym na handel irańską ropą, ustanawiając tym samym półroczny okres dostosowawczy, kończący się właśnie w listopadzie. Stany Zjednoczone zaznaczyły, że po tym czasie będą wystosowywać konsekwencje dla tych państw, które prowadzą handel z Iranem, zwłaszcza importują tamtejszą ropę.


We wtorek Donald Trump dodatkowo zagroził, że wyjątków od tej reguły nie będzie, ale możliwe, że ta ostra retoryka zostanie złagodzona w kolejnych miesiącach, zwłaszcza że wiele krajów stanowczo sprzeciwia się całkowitemu odcięciu od irańskiej ropy. Pojawiły się informacje o rozmowach na ten temat, prowadzonych przez Amerykanów z Koreą Południową i Japonią. Oba te kraje utrzymują dobre relacje z USA, ale jednocześnie w dużym stopniu polegają na dostawach ropy z Bliskiego Wschodu, również z Iranu.


wykres


W szerokim kontekście, to właśnie Azja jest rejonem, który importuje największą część irańskiej ropy naftowej i tym krajom zależy na tym, aby nie odcinać się od tego zaopatrzenia. Duże ilości ropy naftowej z Iranu kupują m.in. Chiny, które obecnie uwikłane są w konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi. Z kolei w Europie w ostatnich latach również widać było trend rosnących zakupów irańskiej ropy naftowej, jednak wciąż ilości były relatywnie niewielkie w porównaniu z importem azjatyckim.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

28.06.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE