QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Split payment od 1 lipca. Informatycy grożą pracodawcom

wykres


Samozatrudnieni specjaliści, a w szczególności informatycy, grożą pracodawcom rozwiązaniem umów i przejściem do konkurencji. Powodem ich frustracji jest split payment, promowany przez rząd jako bezpieczny i wygodny dla przedsiębiorców sposób płatności.


1 lipca każdy przedsiębiorca, który otrzymuje przelewem wynagrodzenie za fakturę, może dostać dwa przelewy. Wartość netto trafi na wskazane konto, a podatek VAT na specjalnie do tego celu założone przez bank. Bez decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego przedsiębiorca nie będzie mógł wykorzystać tych środków do żadnego innego celu niż regulacja zobowiązania podatkowego.


Pracujący na własny rachunek Polacy obawiają się, że kiedy przez split payment zbierać będą na swoich kontach pieniądze dla skarbówki, w tym samym czasie klepać będą biedę.


Zagrożenie jest bardzo realne, bo jak potwierdziliśmy w Stowarzyszeniu Samozatrudnieni, które skupia freelancerów, temat analizowany jest tam od dłuższego czasu. Pracujący na umowy cywilnoprawne po prostu obawiają się o swoją płynność finansową, kiedy w tym samym czasie na ich kontach górka "pieniędzy nie do ruszenia" będzie rosła.


- Nikt nie umie powiedzieć, jaka będzie praktyka, tzn. jak będzie można korzystać z konta VAT w przypadku nadpłaty tego podatku. Jest bardzo dużo obaw z tym związanych. Wielu samozatrudnionych ma poczucie bezsilności i bezsensu wprowadzania takich przepisów. Uważają, że to kolejny przepis utrudniający ich codzienną działalność - mówi money.pl Małgorzata Skrzek-Lubasińska ze Stowarzyszenia.


Również Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton, jest przekonany, że dla wielu samozatrudnionych będzie to nie lada problem.


- Split payment niewątpliwie pogorszy płynność wielu podatników. Szczególnie dotknięci zostaną samozatrudnieni, ponieważ często płacą oni za swoje faktury zakupowe gotówką czy też kartą. Takie formy zapłaty nie pozwalają jednak na zastosowanie split paymentu - mówi money.pl Łagowski.


Jeżeli zatem mały przedsiębiorca otrzyma płatność za pośrednictwem split payment za wystawioną przez siebie fakturę, to nie będzie mógł "zużyć" środków zgromadzonych na koncie VAT. Na koniec miesiąca będzie musiał wpłacić na konto urzędu skarbowego kwotę VAT stanowiącą różnicę między VAT należnym (od sprzedaży) a naliczonym (od zakupów).


- Na jego koncie VAT znajdowała się będzie jednak wyższa kwota. Obawiając się takiej sytuacji, samozatrudnieni, w tym informatycy, pytają swoich zleceniodawców, czy będą otrzymywać wynagrodzenie split paymentem. Bronią się przed nim, grożąc rozwiązaniem umowy i przejściem do konkurencji - mówi Łagowski.


Źród6o: money.pl

28.06.2018


Tagi: split payment, płynność finansowa


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...