QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Podatek katastralny dla galerii handlowych i centrów biurowychGalerie handlowe zostaną obciążone dodatkowym podatkiem. Okaże się czy część tego obciążenia finansowego uda się im, poprzez wyższe ceny, przerzucić na konsumentów. Nowy podatek dotyczy nieruchomości komercyjnych, a więc także powierzchni biurowych, a to prawdopodobnie oznacza wyższe czynsze dla firm.


- Sejm uchwalił zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych, które dotyczą opodatkowania nieruchomości komercyjnych. Zmiany te w mojej opinii mają charakter wprowadzający w Polsce, w określonym zakresie, podatek katastralny. Dotyczy wszystkich nieruchomości wynajmowanych przez przedsiębiorców i stanowiących środki trwałe, w wysokości 0,035 proc. Wartości początkowej takiej nieruchomości - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, Doradca podatkowy, Partner, Szef Praktyki Prawa Podatkowego w Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Wydawać się może, że to wielkość niewielka, ale powinniśmy pamiętać, że taka wartość początkowa to dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. Kwota podatku może być znaczna i dolegliwa dla podatników.


Nowy podatek będzie rozliczany łącznie z podatkiem dochodowym od osób prawnych, czyli w CIT znajdzie się ulga na nowy podatek, polegająca na tym, że będzie mógł być odliczony od podatku dochodowego. Za podstawę opodatkowania będzie przyjmowany przychód odpowiadający wartości początkowej środków trwałych, przekraczającej kwotę 10 mln zł.


- Jednak władze skarbowe zastrzegają tutaj, że każdy taki przypadek będzie skrupulatnie weryfikowany, czytaj: kontrolowany - komentuje T.Zaleski.


Ponieważ podstawą do opodatkowania będzie wartość początkowa takiej nieruchomości, to każda inwestycja w modernizację czy rozbudowę będzie zwiększać tę wartość, czyli przedsiębiorca, który wyda pieniądze na inwestycję, zapłaci wyższy podatek.


- Taka konstrukcja podatku może zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania inwestycji - dodaje ekspert z KZP.Źródło: Marketnews24.pl

27.06.2018


Tagi: biurowce, centra handlowe, podatek kastralny


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...