QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Strajki w Argentynie. Wpływ Mundialu na rubla

foto

Reformy z którymi związana jest pomoc MFW dla Argentyny są powodem fali strajków. Wpływ mistrzostw na walutę gospodarzy. Wiceminister finansów o obniżce VAT do 23%.


Argentyńczycy nie chcą pomocy

Argentyna podąża podobną drogą co Grecja. Najpierw kraj nieracjonalnie konsumował na kredyt, a kiedy się okazało, że warunkiem wsparcia jest uporządkowanie wydatków rozpoczynają się strajki. Cięcia wydatków nigdy nie są popularne, tym bardziej jeżeli za punkt odniesienia bierze się życie na kredyt przyszłych pokoleń. Jest to tym trudniejsze w Argentynie, że przez ostatnie lata prezydentem był ktoś z małżeństwa Kirchner, którzy wyraźnie rozdmuchali wydatki budżetowe. Pomimo strajku argentyńskie peso odrabia właśnie część strat. Umocnienie z 28 peso za dolara na 27 peso za dolara wygląda dobrze. Niestety nie wygląda już tak dobrze jak weźmiemy pod uwagę, że jeszcze pod koniec kwietnia wystarczyło 20 peso by kupić dolara.


Czy Mundial ma wpływ na ceny walut?

Tutaj odpowiedź jak zawsze w ekonomii zaczyna się od “to zależy”. Duże imprezy sportowe miały bowiem wpływ na waluty gospodarzy, był on jednak przejściowy. Wynika to głównie z jednej rzeczy turyści nabywają walutę w celach konsumpcyjnych. Przeważnie jednak strumień tych pieniędzy bardzo szybko wysycha i już kilka tygodni po samej imprezie wszystko zaczyna wracać do normy. To właśnie w ten sposób wielu analityków tłumaczy ostatnie umocnienia rubla. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że znacznie większy wpływ na rosyjską walutę mają ceny ropy naftowej, które ostatnio do stabilnych nie należą. W związku z tym ciężko jasno określić realny wpływ Mundialu na rubla.


Paweł Gruza o 23% VAT

Wiceminister finansów tylko potwierdził to o czym wielu analityków mówiło od dawna. Przejściowe podniesienie VAT do 23% wcale nie jest takie przejściowe. Co więcej nie należy spodziewać się jego zmiany w 2019 roku. Powodem jest sytuacja makroekonomiczna oraz kondycja budżetu. Skoro w tak dobrych latach nie możemy sobie na to pozwolić można śmiało założyć, że przy gorszej koniunkturze też się to nie wydarzy. Z drugiej strony obniżka VAT musiałaby być czymś zrekompensowana. Gdyby stało się to kosztem zwiększonego zadłużenia byłoby to bardzo złym sygnałem dla złotego.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 - USA - indeks zaufania konsumentów.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

26.06.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...