QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złoto i złoty w odwrocie

foto

Posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego było powodem by odświeżyć temat franka. Poza deklaracjami gotowości nic się jednak nie wydarzyło. Złoto i złoty tracą po ostatniej decyzji FED-u.


Frank jest wysoko wyceniany

Szwajcarski Bank Narodowy jak mantrę powtarza tą kwestię od lat używając różnych określeń na poziom przewartościowania. Działania jakie są w tym celu podejmowane to utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych. Problem w tym, że Szwajcarów głównie interesuje relacja franka do euro. Osłabianie go względem waluty, którą EBC również stara się osłabić nie jest zatem wcale łatwym zadaniem. Na posiedzeniu utrzymano rekordowo niskie stopy procentowe. Padła również deklaracja o możliwej bezpośredniej interwencji walutowej. Biorąc jednak pod uwagę, że frank od szczytów z ostatnich tygodni stracił, po zamieszaniu we włoskiej polityce oraz wojnie handlowej, na wartości już ponad 4% pojawia się pytanie kiedy ta interwencja miałaby nastąpić.


Złoto w odwrocie

Cena złota wyrażona w dolarach osiągnęła najniższy poziom od pół roku. Analitycy wskazują, że powodem są rosnące stopy procentowe w USA. Na rynku zdaniem inwestorów może się zacząć epoka wyższych stóp zwrotu zatem trzymanie środków w złocie nie jest optymalną decyzją. Skoro można będzie na obligacjach zarobić kilka procent w skali roku może się okazać to znacznie atrakcyjniejszą możliwością niż trzymanie zamrożonych środków w złocie. Warto zwrócić z kolei uwagę, że cena złota jest wyrażana w dolarach w rezultacie przez ostatnie umocnienia amerykańskiej waluty cena wyrażona w innych walutach wcale nie jest taka niska.


Lepsze dane z Polski

Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy dane na temat wzrostu sprzedaży detalicznej. Rośnie ona o 7,6% w skali roku to o ponad 1% więcej niż oczekiwali analitycy. Dane te nie były jednak wystarczająco ważne by wpłynąć na notowania złotego przytłoczonego przez niepokoje na rynkach światowych. W rezultacie złoty dalej traci. Euro przekroczyło dzisiaj 4,33 zł, frank 3,77 zł, dolar 3,76 zł z kolei funt 4,93 zł.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

21.06.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...